Forum Medicus Veterinarius Strona Główna Medicus Veterinarius

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Weterynaria po nowemu...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medicus Veterinarius Strona Główna -> Forum główne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Włodek Szczerbiak
Administrator


Dołączył: 02 Wrz 2005
Posty: 1407
Skąd: Ciechocinek

PostWysłany: 03 Paź 2021, 15:37    Temat postu: Weterynaria po nowemu... Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie! Dość długo nie publikowałem na tej stronie.

Cóż, czasy takie. Niemniej nadchodzą zmiany, które dotkną nawet i nas. Nastąpiła metamorfoza. Można nawet przypuszczać, że stał się swego rodzaju cud. Cud polegający na tym, że doszło do konsolidacji. Lekarze pracujący na różnych stanowiskach, w różnych placówkach nagle zauważyli, że jakakolwiek siła zawodu bierze się z jego jedności. Historia toczy się kołem, historia lubi się powtarzać. Podobnie, jak w 2004 roku doszło do zjednoczenia w zawodzie. Wspólny ruch może i nie przyniósł wszystkich oczekiwanych efektów, ale został zauważony, zaowocował zmianami.

Odłamy uważające, że poradzą sobie ze swoimi problemami same, niejako pokątnie walcząc o własne sprawy; chyba postanowiły ponownie wystąpić razem. Niezbyt wprawdzie chętnie, ale z braku innych perspektyw; Nie wiem dokładnie, co się tam w Warszawie zadziało, ale szczepy inspektorskie, sanitarne, terenowe i inne doszły do wniosku, że władza patrząca na nasz zawód z daleka, z ministerialnych foteli; nic sobie nie robi z potrzeb poszczególnych podgrup naszego zawodu.

Fakt, w związku z nadchodzącymi zmianami, określanymi jako "Nowy ład" - będzie się działo bardzo dużo w kwestii form zatrudnienia, wynagrodzeń, podatków. Toteż mimo, że rozmowy z naszymi przedstawicielami odbywały się w podgrupach o własnych zainteresowaniach, rozmowy niezbyt nagłaśniane, może i dlatego, że ich rezultat można było określać słowem "fiasko" - pojawiły się plotki o nadchodzącej rewolucji.

Inspekcja prowadziła negocjacje płacowe w oparciu o to, że dla nich została wyznaczona wyłącznie ściśle określona pula pieniędzy na wynagrodzenia i kropka. Możliwe, że stąd pojawiły się pogłoski, mówiące, że słynna "instrukcja 500" "po dogłębnym przeanalizowaniu potrzeb i organizacji pracy na taśmach zakładów mięsnych" - może zapewnić pieniądze także dla działki administracyjnej. Doświadczenia z okresu Covidu naoczni pokazały, że nadzór w rzeźniach może z powodzeniem funkcjonować, mimo okrojenia personelu do wręcz szkieletowych załóg. Pojawiły się przemyślenia zdążające do tego, żeby w nadzorze nad mięsem zostawić te szkieletowe załogi, a z pieniędzy wypracowanych cennikiem opłat wyrównać niedobory płac w administracji. Koniec końców okazało się, że rolą "instrukcji" było wyłącznie oddolne (czytaj odinspekcyjne) ograniczenie zarobków lekarzy stojących przy taśmie, tak, aby ich zarobki nie kłuły w oczy niedoposażonej finansowo kadry kierowniczej.

Dziś na kanwie kolejnych wydarzeń dziejowych, euforii podsycanej pieniędzmi z naszych podatków, a także z drukujących w pocie matryc mennic, następują zmiany i w weterynarii. Nie wszyscy może pamiętają poprzednią wielką rewolucję w zawodzie, kiedy to na przykład powstały kryteria wyposażenia zakładów leczniczych. Te zakłady były najwyraźniej przeznaczone wyłącznie dla piesków i kotków, a zakłady zajmujące się czymkolwiek innym, dużymi zwierzętami, drobiem zostały nieskategoryzowane, wymykające się tabelkom do oceny zakładów leczniczych. Gabinety, przychodnie, lecznice, kliniki - jak tu zakwalifikować specjalistów zajmujących się wyłącznie zawsze w terenie - stadami?

Oj, ileż to lat przetrwała ta prowizorka, której nikt nie zmieniał, bo wiązało się to z ruszeniem kół reprezentantów Narodu. Zupełnie, jakby mrówka zasadziła się do przepchnięcia ogromniastego woza.
Teraz będzie tak samo. Tego, co pozmienia grupa ludzi znajdujących się obecnie w orbicie władzy nie zmieni już nikt, aż do następnej rewolucji podatkowo- gospodarczej.

Na pierwszej stronie portalu publikujemy stanowisko Medicusa w sprawach gospodarczych. Zdaniem zarządu Medicusa - jest ono właśnie takie. Swoje stanowiska mają też higieniści, inspektorzy, diagności. Każdy chce coś ugrać, a przynajmniej - zaistnieć. Dobrze, że przynajmniej razem gramy.

Teraz jestem w trakcie pisania swojej opinii obejmującej ostatnie wydarzenia w Warszawie. Nie znam zbyt dobrze podtekstów, ani rzeczywistych zdarzeń, jakie miały miejsce, znam jedynie przekaz. Czyli moja wiedza jest niekompletna ale i tak lepsza nie będzie. Żadnych smaczków, opinii, wyłącznie ośmiokrotnie zredagowane oficjalne oświadczenia, stanowiska.

068-18-21_pismo_OZZPIW_do_MRiRW_Grzegorza_Pudy.pdf (vetpol.org.pl)

068-18-21_OZZPIW_do_Magdaleny_Zasępy.pdf (vetpol.org.pl)

16 zawodów zaufania publicznego zawarło ze sobą porozumienie. Będą razem się spotykać, rozmawiać, kawusia, słone paluszki i tak dalej...

PODPISANO POROZUMIENIE SAMORZĄDÓW ZAWODÓW ZAUFANIA PUBLICZNEGO - vetpol.org.pl

Powstało kolejne porozumienie lekarzy weterynarii i można powiedzieć, że jest kolejne oświadczenie o pauperyzacji naszego zawodu:

POWSTAŁO POROZUMIENIE WARSZAWSKIE - vetpol.org.pl

Notatka o powstaniu tego porozumienia zawiera też tekst:

"Z nadzieją przyjmujemy deklarację ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, który 16 września w Sejmie obiecał podwyżki w Inspekcji Weterynaryjnej. Liczymy także, że będą one dotyczyły stawek jakie otrzymują lekarze weterynarii za realizację wyznaczeń."

Na pierwszej stronie "Medicusa" zamieszczamy i nasze stanowisko w sprawach finansowych.

Wróble świergoliły, że etatyzacja wyznaczeń wraca do szuflady, bo jest zbyt droga. Pozostaje kwestia wynagrodzeń za pracę na wyznaczeniach w formie godzinowej. Dnia 20 maja br. była to kwota 51 zł brutto za godzinę, z czasem skoczyła do 68 zł, aby ostatnio osiągnąć nieco wyższy poziom. Jaki? W poniedziałek, jutro ma być opublikowany projekt ministerialny. Moim zdaniem, obecnie jest to coś, co nie obejmuje bardzo ważnego punktu - podatków. Poczekajmy, co nam przyniesie to - jutro.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Włodek Szczerbiak
Administrator


Dołączył: 02 Wrz 2005
Posty: 1407
Skąd: Ciechocinek

PostWysłany: 03 Paź 2021, 18:45    Temat postu: Stanowisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Lekarzy weterynari Odpowiedz z cytatem

Stanowisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Lekarzy weterynarii Wolnej Praktyki „ Medicusveterinarius” z siedzibą w Namysłowie

W związku z projektem Rozporządzenia MRiRW z 20.05.2021r w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez PLW. Lekarze weterynarii wolnej praktyki wykonujący na podstawie art. 16 Ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, zadania zlecone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, od kilkunastu lat oczekują na stworzenie przez Resort Rolnictwa właściwego sposobu wynagradzania lekarzy. Dotychczasowy sposób wynagradzania w oparciu o umowy cywilnoprawne , które umożliwiają PLW imienne przekazanie władztwa, dające lekarzom możliwość wystawiania decyzji administracyjnych, jest skonstruowany na bazie cennika jednostkowego, który już po kilku latach się dewaluuje i nie zapewnia środków na właściwe wykonanie powierzonych zadań.

Jeśli Minister Rolnictwa zamierza zmienić system wynagradzania na godzinowy to winien brać pod uwagę, że tylko nadzór nad ubojem zwierząt rzeźnych i przetwórstwem mięsa, może być traktowany jako wynagrodzenie za pracę. Czynności monitoringowe w zakresie zwalczania chorób zakaźnych czy badania zwierząt w siedzibie stada zakończone wystawianiem świadectw zdrowia muszą opierać się o infrastrukturę zakładu leczniczego, jego budynek, wyposażenie, komputery, samochód itd. Jest to więc roboczogodzina tego zakładu, która musi uwzględniać niezbędne koszty jego funkcjonowania.

Każda czynność w siedzibie stada musi być poprzedzona elektronicznym sprawdzeniem gospodarstwa (w bazie VETLINK, CELAB i innych bazach tego typu) jego statusu, stanu bioasekuracji a dopiero po tym następuje wizyta, którą musi wreszcie być zainteresowany również właściciel bo to jemu powinno zależeć na utrzymaniu statusu zdrowotnego stada.

Stawka sztukowa czy godzinowa musi uwzględniać takie czynności jak wizyta, użycie środków ochrony osobistej, poskromienie zwierzęcia zarówno przy badaniu jak i odczycie TBC, pobranie, zapakowanie, segregacja, oznakowanie i opisanie materiału, wprowadzenie danych do systemu komputerowego, dostarczenie prób do Inspektoratu. Finansowanie pomocy przy monitoringu, oraz środki do bioasekuracji, poskramiania, znakowania zwierząt nie mogą być wyłącznie kwestią uznaniowości PLW w poszczególnych powiatach. Trzeba też zadbać o to, żeby do pomocy przy monitoringu mogli być zatrudniani technicy weterynarii na takich zasadach jak oglądacze w rzeźniach.

Stawka za wystawianie świadectw zdrowia nie może być kryminogenna czyli musi zapewniać pokrycie kosztów wizyty i badania zwierząt w siedzibie stada oraz wszystkich czynności administracyjnych poprzedzających wystawienie świadectwa. Dotychczasowa stawka podstawowa 9,30 sprzyja nadużyciom.
Jeśli rozliczenie miałoby być za godzinę pracy lekarza to winna ona uwzględniać wszystkie czynności niezbędne do prawidłowego wykonania tego zadania, wraz kosztami funkcjonowania zakładu leczniczego, którego infrastruktura ( zwłaszcza komputer z Internetem ) jest wykorzystywana do tych zleceń.

Biorąc pod uwagę, że na przestrzeni kilkunastu lat obowiązywania poprzedniego rozporządzenia tj. od 2004 roku minimalne wynagrodzenie wzrosło o ponad 339,8% a średnie wynagrodzenie w gospodarce wzrosło w tym czasie o 225,69% więc proponując nową stawkę godzinową resort winien zadbać aby wzrosła ona adekwatnie do poziomu innych wynagrodzeń za pracę czyli pomiędzy 92 a 138 PLN . Roboczogodzina lekarza weterynarii w ramach działalności zakładu leczniczego została przez SGH określona już w 2016 roku na zlecenie KRLW na poziomie 150 złotych.

Apelujemy więc do Pana Ministra o urealnienie swojej propozycji z 20 maja 2021 z późniejszymi zmianami o rzeczywiste wskaźniki wzrostu wynagrodzeń aby przywrócić wartość pracy lekarza weterynarii do oficjalnie obowiązujących dziś dochodów w gospodarce. Stawki jednostkowe z rozporządzenia MRiRW z 2004 roku winny być zwiększone minimum 2,5 krotnie aby wyrównały lekarzom weterynarii wzrost kosztów życia oraz utrzymania zakładów leczniczych na bazie których mogą wykonywać zlecone przez PLW zadania.

Panie Ministrze , aby Polska żywność pochodzenia zwierzęcego była dalej obecna i konkurencyjna na wymagającym europejskim rynku musi posiadać odpowiedni status epizootyczny i sanitarny, którego utrzymanie gwarantuje Inspekcja Weterynaryjna i pracujący dla niej Urzędowi Lekarze Weterynarii.
Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Wolnej Praktyki

Medicus Veterinarius
Jacek Sośnicki
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stefan MaciejewskiDołączył: 17 Sty 2011
Posty: 260
Skąd: Łódzkie

PostWysłany: 14 Paź 2021, 15:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Były już 2 poniedziałki i co?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Stefan MaciejewskiDołączył: 17 Sty 2011
Posty: 260
Skąd: Łódzkie

PostWysłany: 14 Paź 2021, 16:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Puda w odstawkę. Ma szansę wrócić A..
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Włodek Szczerbiak
Administrator


Dołączył: 02 Wrz 2005
Posty: 1407
Skąd: Ciechocinek

PostWysłany: 15 Paź 2021, 20:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Więc jest tak: w ministerstwie powiał halny. Co to oznacza - wiedzą jedynie tamtejsze owieczki. Co to oznacza dla projektów związanych z weterynarią?
Obawiam się, że nie jesteśmy najważniejszym, najbardziej kasowym itd. departamentem. Powiedziałbym, że stanowimy coś takiego, o czym mówił swego czasu Wałęsa - "nie kcem, ale muszem".
Czy nowy minister zaraz po zajęciu należnego mu fotela rzuci się do studiowania "naszych" projektów? Hmmm...
Wiec tymczasem - tyle w temacie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Stefan MaciejewskiDołączył: 17 Sty 2011
Posty: 260
Skąd: Łódzkie

PostWysłany: 10 Lis 2021, 19:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wrócił K wrócił i Kolega Niemczuk. Ot taka karuzela stanowisk. Wysmiewana już 50 lat temu w radiowym podwieczorku przy mikrofonie. Taka zabawka znana że wschodniej strony - Wańka wstańka.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Włodzimierz SławeckiDołączył: 15 Kwi 2011
Posty: 335

PostWysłany: 04 Gru 2021, 00:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może kogoś to zainteresuje:
https://vetpol.org.pl/images/uchwaly/VII_kadencja/za%C5%82_100-2021-VII_Raport_Weterynaria_2021.pdf
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Włodzimierz SławeckiDołączył: 15 Kwi 2011
Posty: 335

PostWysłany: 04 Gru 2021, 00:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może kogoś to zainteresuje:
https://vetpol.org.pl/images/uchwaly/VII_kadencja/za%C5%82_100-2021-VII_Raport_Weterynaria_2021.pdf
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Włodzimierz SławeckiDołączył: 15 Kwi 2011
Posty: 335

PostWysłany: 05 Gru 2021, 00:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdzie się podziały Teletubisie?

Skoro liczba lekarzy weterynarii posiadających prawo wykonywania zawodu wynosi 20 091, to tak sobie myślę, że ta jedynka może oznaczać mnie. W każdym razie identyfikuję się z nią. Tymczasem, jak wynika z treści Raportu ( vide: punkt „1”) po policzeniu czynnych zawodowo lekarzy oraz emerytów, to i tak rachunek się nie zgadza o liczbę 5 546. Całkiem sporo!
Według Rady należy ich szukać w podpunktach „a”, „b”, „c”. Żeby można było policzyć tych z podpunktu „a”, Rada proponuje „rozszerzyć” definicję wykonywania zawodu. W stosunku do tych z podpunktu „b” , którzy aby zachować prawo wykonywania zawodu opłacają składki chociaż nie pracują, Rada zamierza zastosować „ mechanizm” i po pięciu latach przeprowadzać egzamin weryfikujący.
W podpunkcie „c” aby się policzyć trzeba coś doprecyzować.

Otwórzmy oczy szerzej. Co my właściwie liczymy? Przecież wiadomo jest, że liczba lekarzy weterynarii posiadających prawo wykonywania zawodu wynosi 20 091. Po co to szatkować? Kogo chcemy się doliczyć?
Myślę, że rady okręgowe nie prowadzą rejestru członków izb, (chociaż mają takie ustawowe zadanie), więc dedukują i dalej nie wiedzą ilu mają członków samorządu.
Albo … nie rozróżniają uprawnienia, jakim jest prawo wykonywania zawodu od członkostwa w samorządzie zawodowym. Ot, co!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Włodzimierz SławeckiDołączył: 15 Kwi 2011
Posty: 335

PostWysłany: 12 Gru 2021, 13:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to poważnie:
Tak naprawdę to nie jest istotne, co dzieje się ze wszystkimi lekarzami weterynarii, którzy otrzymali prawo wykonywania zawodu. Istotne jest to, czy wszystkie osoby wykonujące zawód lekarza weterynarii takie prawo posiadają.
Samorząd winien sprawować pieczę nad właściwym wykonywaniem zawodu przez swoich członków. Zatem, żeby ten nadzór był możliwy, należy wiedzieć ilu lekarzy wykonuje zawód na terenie danej izby i gdzie oni pracują. Do tego służyć powinna uaktualniana legitymacja członkowska.
W ustawie powrócić należy do zapisu art.10 ust.2 pkt 2 z pierwotnej wersji ustawy zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko–weterynaryjnych z 21 grudnia 1990r. (Dz.U. 1991 Nr8 poz.27)
Zadania określone w ust.1 samorząd wykonuje przez:
2) prowadzenie rejestru członków izby i listy lekarzy weterynarii posiadających prawo wykonywania zawodu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Włodzimierz SławeckiDołączył: 15 Kwi 2011
Posty: 335

PostWysłany: 28 Maj 2022, 23:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uchwała nr 9/2022 XII Krajowego Zjazdu Lekarzy Weterynarii z dnia 15 stycznia 2022r., wprowadza w art.18 ustawy z dnia 21 grudnia 1990r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych następujące zmiany:
„a) Zdanie wstępne otrzymuje brzmienie: Skreślenie lekarza weterynarii z rejestru członków okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej następuje w przypadku:

b) Dodaje się ust. 3 w brzmieniu: Rozstrzyganie spraw wymienionych w ust.1 pkt 1,4 i 5 następuje na podstawie uchwały okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej, a w sprawach wymienionych w ust.1 pkt 2,3 i 6 na podstawie decyzji prezesa okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej.”

W uzasadnieniu zaś czytamy:
„ Z dotychczasowego brzmienie art. 18 ustawy z dnia 21 grudnia 1990r., o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych ( Dz. U., z 2019r., poz. 1140 t.j. ), dalej „ustawa”, wynika, że decyzja o skreśleniu lekarza weterynarii z rejestru członków okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej może być podjęta wyłącznie w formie uchwały okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej. W wyniku tego również decyzje o charakterze deklaratoryjnym, jak np. skreślenie lekarza weterynarii z rejestru członków okręgowej izby lekarsko weterynaryjnej z powodu jego śmierci, wymaga podjęcia przez okręgową radę lekarską uchwały w drodze głosowania. Nieracjonalność takiego rozwiązania jest oczywista. Dlatego aby uprościć i przyśpieszyć postępowanie mające na celu skreślenie lekarza weterynarii z listy członków okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej, gdy decyzja taka ma charakter deklaratoryjny, proponuje się, aby sprawy takie rozstrzygane były w drodze decyzji prezesa okręgowej rady lekarskiej.”

Zgadzam się z tym, że należy uprościć i przyśpieszyć postępowanie mające na celu skreślenie lekarza weterynarii z rejestru członków okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej. Natomiast praktyka jest taka, że wpisanie do rejestru odbywa się zawsze przez podjęcie uchwały rady w drodze głosowania. W takim razie rozstrzyganie sprawy wykreślenia lekarza z rejestru członków izby w drodze decyzji prezesa wydaje się działaniem niesymetrycznym, a nawet nieuprawnionym.
Proponowałbym trochę inne rozwiązanie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Włodzimierz SławeckiDołączył: 15 Kwi 2011
Posty: 335

PostWysłany: 20 Cze 2022, 13:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marta Mirska (Słowa i muzyka: R Sadowski, H. Jabłoński)
Hej, chłopcy, morze ma barwę zieloną


Gdy odpłynie najbliższy nam ląd,
Gdy będziecie daleko już stąd
I gdy gwiazdy stać będą na wachcie,...- Po prostu pewne rzeczy trzeba zrozumieć i zmienić złą praktykę dotyczącą wpisów do rejestru członków samorządu zawodowego. ( Włodzimierz Sławecki )
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medicus Veterinarius Strona Główna -> Forum główne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group