Forum Medicus Veterinarius Strona Główna Medicus Veterinarius

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Paszporty
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medicus Veterinarius Strona Główna -> Forum główne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Andrzej Majorczyk

PostWysłany: 10 Sty 2014, 21:15    Temat postu: Paszporty Odpowiedz z cytatem

Czy można wystawić paszport psu poniżej 3-go miesiąca życia bez szczepienia przeciw wściekliźnie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
DĄBROWSKI

PostWysłany: 10 Sty 2014, 21:37    Temat postu: tak Odpowiedz z cytatem

--- http://www.wetgiw.gov.pl/files/3857_PK-2013-UE.pdf ---
Powrót do góry
Andrzej Majorczyk

PostWysłany: 11 Sty 2014, 07:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

CZECHY

Psy, koty i fretki poniżej 3 miesiąca życia, nie za
szczepione przeciwko wściekliźnie, mogą być
przemieszczane na terytorium Czech, jeśli towarzysz
y im paszport oraz:
pisemne oświadczenie hodowcy, potwierdzające, iż zw
ierzęta przebywały do czasu wyjazdu w miejscu
urodzenia oraz nie miały kontaktu z dzikimi zwierzę
tami (nie były narażone na zakażenie wścieklizną),
lub
towarzyszy im matka, od której w dalszym ciągu są z
ależne
mają co najmniej 8 tygodni.
Powrót do góry
Paweł Henryk Łój

PostWysłany: 11 Sty 2014, 12:04    Temat postu: moje zdanie Odpowiedz z cytatem

Wystawienie paszportu nie jest równoznaczne z zezwoleniem na wyjazd zwierzęcia. Paszport można wystawić w każdym wieku psa. W dalszej części paszportu jest wpis zezwalający psu na opuszczenie państwa /szczepienie, wiek, odrobaczenie/.
Powrót do góry
Paweł Henryk Łój

PostWysłany: 11 Sty 2014, 12:06    Temat postu: moje zdanie Odpowiedz z cytatem

Paszport w głównej mierze służy do identyfikacji zwierzęcia.
Powrót do góry
Andrzej Majorczyk

PostWysłany: 11 Sty 2014, 13:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Temat drążę od dawna i powiem tak : ilu pytanych tyle opinii.
Założyłem ten temat bo wielu tu zagląda i jest szansa że ktoś odpowie jednoznacznie. Bardzo proszę koleżanki i kolegów o wyrażenie swoich opinii najlepiej popartych odpowiednim przepisem.
Powrót do góry
Szymon Moniuszko

PostWysłany: 11 Sty 2014, 15:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Nasza" "Szanowna Krajówka" spłodziła bękarta o wdzięcznym imieniu "Uchwała KRL-W 119A/2013/V w sprawie wprowadzenia Dobrej Praktyki Wystawiania Paszportów Dla Zwierząt Towarzyszących". Pełna treść dostępna np. tutaj (klik).

Cytat:
6. Kolejność czynności przy wydawaniu paszportu zwierzęciu nieoznakowanemu:
a) dokonanie badania klinicznego zwierzęcia
b) oznakowanie zwierzęcia poprzez implantację mikroczipu, po lewej stronie szyi
zwierzęcia i w połowie jej długości. Mikroczip winien spełniać wymogi normy
ISO 11784 wykorzystujące technologię HDX lub FDX-B lub Aneksu A do
normy ISO 11785
c) dokonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie
d) prawidłowe wypisanie odpowiednich rubryk paszportu
e) sporządzenie kwestionariusza zwrotnego do wydanego paszportu

W świetle powyższej treści wystawienie paszportu obejmuje szczepienie przeciwko wściekliźnie. Co w wypadku, gdy zwierzę jest poniżej 3 miesiąca życia i nie można jego zaszczepić w świetle Charakterystyki Produktu Leczniczego Weterynaryjnego? Ano trzeba zmienić szczepionkę na taką, której charakterystyka dopuszcza użycie przed 3 miesiącem życia (wtedy szczepienie po 3 miesiącu i tak trzeba powtórzyć). A jeśli wystawisz paszport bez szczepienia, to zaraz będzie odpowiedzialność dyscyplinarna. Laughing

Pytania jakie mi się w związku z tymi zaleceniami nasuwają:
    Czy w paszporcie mam opisywać masę ciała, kolor błon śluzowych, stan prostaty, i inne parametry wynikające z badania klinicznego? Czy jest jakikolwiek parametr związany z badaniem klinicznym (wykraczający poza opis zwierzęcia -signalement), który dyskwalifikuje zwierzę z otrzymania paszportu? Czy nie wystarczą oględziny, czy to gatunek właściwy do paszportowania?

Skąd polski upór do chipowania wyłącznie po lewej stronie szyi, skoro według World Small Animal Veterinary Association (WSAVA) oraz The Federation of European Companion Animal Veterinary Associations (FECAVA) dopuszczalne są dwa miejsca implantacji mikroczipa na ciele psa bądź kota. Mikroczip jest implantowany podskórnie w pośrodkowej płaszczyźnie grzbietu między łopatkami bądź podskórnie w środkowej części szyi po jej lewej stronie

Dlaczego w ustawowych przepisach dotyczących przechowywania dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej jest mowa o 3 latach, a w akcie niższego rzędu jakim jest uchwała wydłuża się ten okres do lat 5 odnośnie przechowywania dokumentacji paszportowej?

Andrzej Majorczyk

PostWysłany: 11 Sty 2014, 21:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję tym którzy się wypowiedzieli i zachęcam innych to tego samego. Już tych kilka wpisów pokazuje że są jednak wątpliwości w interpretacji tych przepisów. Ja mam więcej wątpliwości ale pozwolę sobie napisać o nich nieco później kiedy poznam kolejne opinie. Czekam na kolejne wpisy Very Happy
Powrót do góry
Paweł Henryk Łój

PostWysłany: 16 Sty 2014, 22:28    Temat postu: do P. Majorczyka Odpowiedz z cytatem

Czy mógłby Pan przedstawić wyżej wspomniane rozporządzenie Rady (jego miejsce w i-necie)
Powrót do góry
Andrzej Majorczyk

PostWysłany: 17 Sty 2014, 08:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy to pytanie do mnie ale jeżeli chodzi Panu o Uchwałę Rady w sprawie wydawania paszportów to adres podał w swoim poście kol. Szymon Moniuszko. Wystarczy kliknąć na wyraz "klik" w Jego poście.
Pozdrawiam Andrzej Majorczyk
Powrót do góry
Szymon Moniuszko

PostWysłany: 04 Wrz 2014, 14:38    Temat postu: ze strony krajówki Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Opinia prawna

Mając na uwadze wątpliwości związane z wystawianiem paszportów dla psów, kotów i fretek w wieku poniżej 3 miesięcy i nieszczepionych przeciwko wściekliźnie uprzejmie informuję, iż, zgodnie z treścią art. 24e ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U. Z 2008r. Nr 213 poz. 1342 j.t. z późn. zm.) „Lekarz weterynarii, o którym mowa w art. 24d ust. 1, wydaje paszport, jeżeli zwierzę zostało oznakowane zgodnie z przepisami rozporządzenia 998/2003.” Odmowa wydania paszportu nastąpić może jedynie w sytuacji wskazanej w ust. 3 powołanego wyżej art. 24e ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, to jest „w przypadku niespełnienia wymagań określonych w przepisach rozporządzenia 998/2003.” Samo zaś przywołane Rozporządzenie (WE) nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003r. w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt, stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym, i zmieniające dyrektywę Rady 92/65/EWG w art. 5 ust. 2 wyraźnie wskazuje, iż „Państwa Członkowskie mogą zezwolić na przemieszczanie zwierząt wymienionych w części A i B załącznika I w wieku poniżej trzech miesięcy, które nie zostały zaszczepione, jeżeli posiadają one paszport i od chwili przyjścia na świat pozostawały w miejscu urodzenia bez kontaktu z dzikimi zwierzętami mogącymi być narażone na zarażenie lub towarzyszy im ich matka, od której są one w dalszym ciągu uzależnione.” Niewątpliwie więc Rozporządzenie (WE) nr 998/2003 dopuszcza sytuację w której zostaje wystawiony paszport dla niezaszczepionego zwierzęcia w wieku poniżej trzech miesięcy.
Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, iż brak jest podstaw prawnych do odmowy wydania paszportu dla zwierząt w wieku poniżej trzech miesięcy, które nie zostały zaszczepione.

Radca prawny Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej
r. pr. Bartosz Niemiec

Jak można poważnie traktować instytucję (w tym wypadku izbę krajową), która na własnej stronie najpierw umieszcza uchwałę, a następnie opinię, która przeczy tej uchwale?
Naprawdę tak trudno poprawić uchwałę?
Powrót do góry
Stefan Maciejewski

PostWysłany: 04 Wrz 2014, 20:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sorry taki mamy klimat.Ot taka mądrość.
Powrót do góry
Andrzej Majorczyk

PostWysłany: 09 Wrz 2014, 18:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich!
Ponieważ założyłem ten temat czuje się w obowiązku dodać również kilka słów. Kilka miesięcy temu chciałem rozwiać swoje wątpliwości dotyczące wystawiania paszportów dzwoniąc do Izby Krajowej. Miła pani odpowiedziała że najlepiej będzie jeżeli wszystkie pytanie prześlę e-mailem i tą samą droga otrzymam odpowiedź. Kiedy przez dłuższy czas nie otrzymywałem odpowiedzi postanowiłem wysłać list za potwierdzeniem odbioru. Poskutkowało bo wkrótce otrzymałem pisemną odpowiedź w której między innymi poinformowano mnie że cytuję " Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna nie może zajmować się interpretacją obowiązującego prawa , zarówno krajowego jak i europejskiego ". Ręce opadają !
Pozdrawiam Andrzej Majorczyk
Powrót do góry
Incognito

PostWysłany: 09 Wrz 2014, 23:00    Temat postu: Anonimowa "twórczość literacka" Odpowiedz z cytatem

Melduj Kubek!

- Nu, nie tylko ręce.

- ????? Rolling Eyes
Szymon Moniuszko

PostWysłany: 01 Paź 2014, 16:49    Temat postu: idzie nowe Odpowiedz z cytatem

istotniejsze na nast. stronie...

Ostatnio zmieniony przez Szymon Moniuszko dnia 05 Paź 2014, 00:50, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medicus Veterinarius Strona Główna -> Forum główne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach