Forum Medicus Veterinarius Strona Główna Medicus Veterinarius

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

WĄGLIK W POLSCE !

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medicus Veterinarius Strona Główna -> Forum główne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
K.MajerskiDołączył: 12 Wrz 2005
Posty: 287

PostWysłany: 13 Lis 2012, 17:00    Temat postu: WĄGLIK W POLSCE ! Odpowiedz z cytatem

Wąglik w Polsce? Mógł trafić razem z krowami

Trzy krowy ze słowackiego stada, w którym wczoraj odkryto wąglika, we wrześniu trafiły do Polski - poinformował Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek. Podkreślił, że stało się to wcześniej niż 30 dni przed wykryciem choroby.

Główny Lekarz Weterynarii oznajmił, że w oficjalnym piśmie ze Słowacji poinformowano go, że 27 września trzy krowy ze stada trafiły do rzeźni w Małopolsce. - Wysłaliśmy do tej rzeźni służby, by wszystko skontrolować - podkreślił Związek. Zaznaczył, że zwierzęta trafiły do Polski wcześniej niż 30 dni przed wykryciem choroby. W przypadku wąglika przyjmuje się 30-dniowy okres kwarantanny.

Związek twierdził wcześniej, że przed otrzymaniem pisma jego odpowiednik ze Słowacji zapewniał go telefonicznie, iż od 9 października, czyli przez 30 dni przed wykryciem choroby, żadne zwierzęta z farmy w miejscowości Staszkovce w powiecie Stropkov nie trafiły do Polski.
Chore na wąglika krowy wykryto wczoraj na farmie w miejscowości Staszkovce w powiecie Stropkov we wschodniej Słowacji niedaleko granicy z Polską. Słowackie radio publiczne informowało, że trzy krowy ze wspomnianej farmy sprzedano do Polski.

Jak podkreślił Związek, wszystko wskazuje na to, że źródłem choroby były przetrwalniki bakterii wąglika wypłukane przez deszcze ze starego grzebowiska - miejsca, gdzie zakopano kiedyś zwłoki chorych na wąglika zwierząt. W okolicy padały ostatnio ulewne deszcze - zaznaczył Główny Lekarz Weterynarii.

Przypomniał, że przed dwoma laty Słowacy mieli już do czynienia w tej okolicy z wąglikiem u zwierząt. Ustalono wtedy, że źródłem zakażenia było stare grzebowisko, zlokalizowane na zboczu, na którym pasły się krowy - wyjaśnił Związek.

Główny Lekarz Weterynarii zaznaczył, że wąglik jest chorobą występującą miejscowo, powoduje ją bakteria, a nie wirus i w związku z tym nie ma groźby rozprzestrzenienia się na większym obszarze. Przebywając na Słowacji należy jednak zachować ostrożność - dodał.

Jak mówił wczoraj szef regionalnego urzędu weterynarii w słowackim Svidniku, bakteria zabiła cztery krowy z farmy, trwa akcja szczepienia pozostałych, natomiast nie można mówić o epidemii. W całym regionie obowiązuje jednak zakaz sprzedaży mięsa i mleka z zakażonej hodowli. Farma została zamknięta. Kwarantanna potrwa 30 dni. Słowackie ministerstwo gospodarki zapewniło, że mięso skażonych krów nie znalazło się w sieci handlowej.

Wąglik to choroba, która występuje u bydła, koni i owiec. Ze zwierząt wąglik może przenieść się na człowieka. Zakażenie u człowieka występuje zwykle przez spożycie mięsa padłych zwierząt. Choroba jest często śmiertelna.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Aleksander B.Dołączył: 08 Paź 2007
Posty: 1316
Skąd: Kluczewsko

PostWysłany: 14 Lis 2012, 13:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowny Panie Związek , zakilnanie rzeczywistości nic nie da . Jak znam życie to upadki były znacznie wcześniej i to na masową skalę . Podana data to tylko oficjalne potwierdzenie choroby i nie ma nic wspólnego z rzeczywistym przebiegiem choroby .
Skandalem jest to , że bez przeszkód bydło z obszaru gdzie wcześniej był potwierdzony przypadek wąglika trafiło do naszych ubojni . Świadczy to o jednym o SŁABOŚCI naszego nadzoru nad obrotem zwierząt z zagranicy .

Jest to pokłosie likwidacji świadectw zdrowia na zwierzęta rzeźne .
Teraz to może Pan szukać wiatru w polu ponieważ padlinę ze Słowacji i tak zjedli nasi ziomkowie .
Brak świadectw zdrowia na mięso doprowadził do tego , że całe tony padliny od zachodnich sąsiadów legalnie po za kontrolą są wprowadzane do handlu .

Szanowny Panie weź się Pan do pracy , należy dbać o interes naszego społeczeństwa a nie interesy paru cwaniaków , którzy na tym robią kasiorę kosztem zdrowia naszych obywateli .

Wszyscy wiemy , że nadzór istnieje tylko na papierze . Ile jeszcze trzeba takich afer by zrobił Pan to co do niego należy i za co bierzesz kasiorę .

Na miejscu Ministra natychmiast zrobił bym porządek z Inspekcją Weterynaryjną , która stała się inspekcją sam dla siebie i nie spełnia roli do której została powołana . Najwyższa pora zrobić z tym porządek , rozgonić to na cztery strony świata , powołać nowy twór i co najważniejsze zatrudnić tam ludzi kompetentny , którzy się na tym znają .

Po tej wpadce cosik mi się wydaje , ze powstanie nowej inspekcji stanie się rzeczywistością w bardzo krótkim czasie i oby to stało się jak najszybciej czego życzę wszystkim zainteresowanym .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
DĄBROWSKIDołączył: 11 Lip 2004
Posty: 1161

PostWysłany: 14 Lis 2012, 18:29    Temat postu: Blokada rzeżni ...... Odpowiedz z cytatem

Do Polski mogło trafić 95 krów zarażonych wąglikiem. Główny Lekarz Weterynarii
Janusz Związek poinformował, że badania nie potwierdziły, aby któreś ze zwierząt przywiezionych ze Słowacji było zarażone. Profilaktycznie zarządzono jednak ubój zwierząt.

Janusz Związek powiedział, że w rzeźni, do której trafiły krowy ze Słowacji znajdują się jeszcze cztery zwierzęta. Wieczorem wszystkie zostaną ubite. - W rzeźni, którą żeśmy zablokowali znajduje się łącznie w tej chwili 99 zwierząt, dlatego że w czasie, kiedy blokowaliśmy rzeźnię decyzja, a właściciel tej rzeźni dokonał zakupu zwierząt, które wiózł. Podjęliśmy takie działanie, że te zwierzęta zostaną w godzinach wieczornych ubite. Przy czym, kazaliśmy wzmocnić kontrolę weterynaryjną, jeżeli chodzi o ten ubój, dlatego że chcemy dmuchać na zimne - powiedział Główny Lekarz Weterynarii.

Specjalna procedura, o której mówił Janusz Związek ma polegać na zwiększeniu obsady lekarzy weterynarii. Zwięrzęta zbada co najmniej dwóch lekarzy weterynarii, a nie jak wymagają przepisy - jeden.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
IncognitoDołączył: 22 Lut 2011
Posty: 265

PostWysłany: 14 Lis 2012, 18:40    Temat postu: Anonimowa "twórczość literacka" Odpowiedz z cytatem

Melduj Kubek!
- Jak kumasz, co Pogłówny kazali?
- Dmuchać ma co najmniej dwóch.
- Ot, wzmocnienie, jakie!
- I, rozkoszy tyla.
_________________
incognito
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Aleksander B.Dołączył: 08 Paź 2007
Posty: 1316
Skąd: Kluczewsko

PostWysłany: 15 Lis 2012, 11:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

-Coś mi to wszystko brzydko pachnie.
-Oby od tego smrodu nie rozchorował nam się główny .
-Szkoda taki zasłużony a zapadnie na dyplomatyczna przypadłość .
- Bez niego nie badzie już tak wesoło w naszym grajdole.
- O czym teraz będzie pisał Kubek .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
DĄBROWSKIDołączył: 11 Lip 2004
Posty: 1161

PostWysłany: 15 Lis 2012, 14:31    Temat postu: Zdaniem Zuzulaka.. Nie ma potrzeby wybijać całych stad.. Odpowiedz z cytatem

Padły tylko cztery zwierzęta
Wąglik nie zaatakował słowackich krów uŹródło: PAPPAP


14.11.2012
Na Słowacji nie ma epidemii wąglika. Sytuacja została opanowana do tego stopnia, że nie ma potrzeby wybijania krów z dwóch podejrzanych stad na słowackiej farmie Staszkovce. Poinformował o tym Michał Zuzulak, szef regionalnego urzędu weterynarii w Svidniku.
Informacja o wykryciu wąglika na Słowacji wywołała zaniepokojenie w Polsce

Słowackie krowy przyjechały zdrowe


Zuzulak powiedział, że padły jedynie cztery krowy z dwóch stad, z których jedno liczyło 150 zwierząt, a drugie 120. Ostatni przypadek odnotowano 12 listopada i od tego czasu nie zarejestrowano nowych zachorowań.

Wszystkie zwierzęta zostały zaszczepione i – zdaniem Zuzulaka – nic nie wskazuje na to, aby były chore. – Nie ma potrzeby wybijać całych stad, ponieważ sytuacja powoli się stabilizuje – zapewnił Zuzulak.

Kwarantanną i prewencyjnym leczeniem antybiotykami objęto 11 osób, które kontaktowały się z pierwszym stadem (w tym trzech lekarzy weterynarii). Zaszczepiono również 18 osób, które stykały się z drugim stadem. Objawów zachorowań u ludzi dotychczas nie stwierdzono.

Znane jest już miejsce zakażenia wąglikiem. Krowy zaraziły się przetrwalnikami bakterii wąglika wypłukanymi z gleby przez deszcze na pastwisku niedaleko farmy w Staszkovcach we wschodniej Słowacji, gdzie przed 30 laty zakopano padłe krowy i owce.

Najprawdopodobniej niedawne opady deszczu rozmyły glebę i uwolniły niebezpieczne bakterie, które mogą przetrwać pod ziemią nawet kilkadziesiąt lat.

Wąglik to choroba bakteryjna, która występuje u bydła, koni i owiec. Ze zwierząt wąglik może przenieść się na człowieka. Zakażenie występuje zwykle przez spożycie mięsa padłych zwierząt. Choroba jest często śmiertelna.

Informacja o wykryciu wąglika na Słowacji wywołała zaniepokojenie w Polsce, zwłaszcza, że istniały uzasadnione podejrzenia, iż część krów z farmy w Staszkovcach, 60 km od granicy z naszym krajem – trafiła do Polski. Jednak zwierzęta znalazły się w Polsce we wrześniu, a wąglik został wykryty na Słowacji dopiero 12 listopada. Krowy trafiły zatem do Polski wcześniej niż 30 dni przed wykryciem choroby, a okres jej inkubacji wynosi 20 dni.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
DĄBROWSKIDołączył: 11 Lip 2004
Posty: 1161

PostWysłany: 16 Lis 2012, 09:04    Temat postu: uzyskaliśmy gwarancję ..... Odpowiedz z cytatem

" Główny Lekarz Weterynarii pozyskał informację z Państwowej Agencji Prasowej
o wystąpieniu dwóch ognisk wąglika na terytorium Słowacji" - http://www.wetgiw.gov.pl/files/aktualnosci/14-11-12-informacja-glw.pdf
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Aleksander B.Dołączył: 08 Paź 2007
Posty: 1316
Skąd: Kluczewsko

PostWysłany: 16 Lis 2012, 15:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kubek co ty na to
-pewnie koń by się uśmiał
-nie lepiej było odnośnie wąglika udać się do Pytii
-jasiek woli wróżbę z fusów
-co ty na to
-kur..a nic .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
IncognitoDołączył: 22 Lut 2011
Posty: 265

PostWysłany: 16 Lis 2012, 22:45    Temat postu: Anonimowa "twórczość literacka" Odpowiedz z cytatem

Melduj Kubek!
- Do tablicy, za Apollina będziesz dzisiaj robił!
- "Polska to jest dziwna kraj", Zulu-Gula dał gwarancje i już Pogłówny czuje się bezpiecznie.
- Nu, na zimne dmucha.
- Tu, kazali, tam, kazali, aż w końcu w gacie się po.....li.
Patrzaj, co powypisywali:

· na polecenie Głównego Lekarza Weterynarii przeprowadzono szczegółowe badania
klinicznego zwierząt znajdujących się w magazynie Ŝywca w rzeźni w województwie
małopolskim (z pomiarem wewnętrznej ciepłoty ciała). Ponadto, polecono aby podczas
uboju kaŜdej sztuki obecni byli dwaj lekarze weterynarii w celu natychmiastowego
wykrycia ewentualnych zmian mogących wskazywać na podejrzenie wąglika,

· Główny Lekarz Weterynarii otrzymał wyniki powyŜszych badań potwierdzające, iŜ
zwierzęta znajdujące się w rzeźni nie wykazują Ŝadnych objawów, są klinicznie zdrowe
a produkty z nich pochodzące są bezpieczne. Zwierzęta zostaną poddane ubojowi w dniu
dzisiejszym.

- Nu, jak to tak? -"Zwierzęta zostaną poddane ubojowi w dniu dzisiejszym." A, produkty z nich pochodzące już uznano za bezpieczne? Bez badań poubojowych?
-" W Polska jest bardzo duzo zdolna cłowiek."
"Polska to jest najdowcipniesa kraj na swiecie."

- Śmiać się,czy płakać?
_________________
incognito
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Aleksander B.Dołączył: 08 Paź 2007
Posty: 1316
Skąd: Kluczewsko

PostWysłany: 17 Lis 2012, 10:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj Kubek !
- troszeczkę optymizmu , przecież jak media napisały to pogłówny nauczył się już czytać
- nie jest tak zile teraz swą wiedzę zawodową czerpie z gazet
- ale dopiero będzie wspaniale jak media napiszą , że do wykluczenia choroby potrzebne są badania bakteriologiczne i pogłówny zajara o co chodzi to wszystko będzie cacy .
- jeszcze parę takich perełek i pogłówny nauczy się fachu
- Oj Kubek popatrz ku nam idzie świetlana przyszłość , tylko Ty tego nie widzisz .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medicus Veterinarius Strona Główna -> Forum główne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group