Forum Medicus Veterinarius Strona Główna Medicus Veterinarius

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

IZBY
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medicus Veterinarius Strona Główna -> Forum główne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Włodek Szczerbiak
Administrator

PostWysłany: 18 Cze 2017, 00:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Święte słowa Włodeczku!

Droczymy się tu elektronicznie, a prawda jest taka, że życie sobie płynie sobie obok nas. I to życie ma głęboko w (trzewiach) to, o co my się droczymy. Bo jak słusznie się zauważyłeś - droczymy się o trybiki, a zegar, zegar tyka se bez nas.

I skorodowany mechanizm naprawiają wcale nie ci, co znają się na trybikach (bo ci by nawstawiali całą harmonię nowych, nikomu niepotrzebnych klamotów). Zegar naprawiają ci, którym ten zegar wydaje się skrzypieć i chrzęścić, a ma tylko pokazywać godzinę. (Godzinę w pewnym przybliżeniu, wcale nie co nanosekundy)
Skrzypieć i chrzęścić! Tak to działa. Bo tak właśnie jest naprawdę. Cała nasza weterynaria miejscami stanowi przerost formy nad treścią, chociaż przyznam - bardzo sympatyczny z intelektualnego punktu widzenia. Miejscami kałapućkamy się tak mocno, że sami w końcu nie wiemy, kto ma rację.

Potrząśnięcie z zewnątrz, choć prymitywne i brutalne nie tyle naprowadzi nas na właściwy tor, co spowoduje jakiś pęd ku retrospekcji, przemyśleniom.
Większość weterynarii jest obecnie potrzebna do zaspokajania modowych fanaberii ludności - przejawiających się w miłości do obcych gatunkowo stworzeń. Pozostała część naszej grupy zawodowej zajmuje się zewsząd łagodnym uśmiercaniem tychże zwierząt. No, poza uśmiercaniem dbamy o zachowanie pewnych kryteriów związanych z "dobrym smakiem" wybrednych konsumentów.
Jesteśmy na posłudze gustów i guścików. Mamy niby swoją etykę. Etykę opartą o to, czego chcą szeroko pojęci konsumenci zwierząt. Konsumenci zarówno ci, co te zwierzęta jedzą, jak i ci, co zwierzęta głaszczą, trzymają w klatkach, stajniach i innych tak pięknie nazwanych więzieniach. Nie czas wnikać w to, kim jesteśmy, jak niska jest nasza etyka wobec potrzeb zwierzostanu.

Czas jest, by spojrzeć trzeźwo na fakt, że jesteśmy zwykłymi cyrulikami na usługach gawiedzi. Nasza nawet niekiedy zaawansowana wiedza jest wyłącznie beknięciem cywilizacji, jej kaprysem, może opcją poprawności politycznej. Umieliśmy i umiemy doskonale uzasadnić sens naszego istnienia. Ciężko na to pracowaliśmy. Podobnie pracowali sprzedawcy odkurzaczy po sześć tysięcy złotych. Jesteśmy społeczeństwu potrzebni. Tak samo potrzebni są sobie i odkurzaczom ich sprzedawcy. Tak myśli społeczeństwo, tak myślimy my.

Weryfikacja naszego istnienia polega na wpuszczeniu nas w tryby machiny finansowej, gdzie kryterium jest wynik kalkulacji. Czy jesteśmy potrzebni z powodów pragmatycznych, czy z przyczyn duchowych? Uzasadnienie naszej obecności w społeczeństwie wymaga rzeczywistej znajomości sztuki weterynaryjnej. Zarówno tej, związanej z umiejętnością leczenia, zapobiegania, jak i tej umożliwiającej uzasadnienie tej naszej obecności. Jak mi się zepsuje telewizor, albo pralka, albo lodówka - zwykle kupuję nową, bo naprawa się nie opłaca. Czy weterynarz się opłaca?

Podobnie bywa z niektórymi pacjentami. Pytamy, czy leczyć chomika za czterysta, czy dać nowego za dwadzieścia złotych.
Etyka? Taak, to baardzo głębokie pojęcie. Etyka, a właściwie bioetyka zajmuje się naszymi postępkami. I jak tu wyglądamy? Każdy chce utrzymać się na powierzchni. Najczęściej można o naszych postępkach powiedzieć jedno, czyli to co powiada stare góralskie przysłowie:
Każden orze, jak może,
a jak nie może - to też orze.

Jestem Włodku dosyć brutalny i bezczelny w swoich stwierdzeniach. Kiedyś, kiedyś - inaczej widziałem świat. Było to moje spojrzenie, które ewoluowało do pozornego zrozumienia świata. Moim zdaniem na dziś, ten świat jest okrutny, nie ma w sobie jakiejkolwiek etyki. Ot, kręcą się galaktyki, rodzą i gasną gwiazdy. Etyka to wymysł białych kołnierzyków, lemingów. Prawdą współczesnego życia jest pieniądz, cash, kasiora. Ile jest warte zwierzę? Ile jest warty człowiek? Pieniądz, coraz bardziej wirtualizujące się pojęcie zawłaszczył cały świat.

Jedynie w zagubionych przez cywilizację zakątkach żyją ludzie hołdujący co bardziej pragmatycznym zasadom. Ale, ale, czy te niby pragmatyczne zasady pierwotnych społeczeństw, mówiące że przeżyć ma cwańszy i silniejszy są tak dużo inne od zasad wyznawanych w cywilizowanej "cywilizacji"?

Włodku, przykro mi, ale moim zdaniem kręcimy się w kółko. Kto to już powiedział, że "panta rei"?, wszystko płynie? Ilu jest nas, lekarzy weterynarii w obecnej cywilizacji? Nie jesteśmy nawet procentem. Niemniej nadbudowę, samoocenę mamy taką, że aż przyjemnie popatrzyć.

Jestem, jaki jestem i wszelkie próby stłamszenia mojego ja, mojej woli w postaci paragrafów, dekretow - traktuję, powiedzmy - z przymrużeniem oka. (Czuję w sobie wolność ludzkiej woli.) Niemniej, żyję tu i teraz, co powoduje, że chylę kornie czoło przed osobami widzącymi nawet poszczególne trybiki w zegarze. Bo do dziś najtężsi filozofowie borykają się z problemem - trybik, czy zegar, jajko, czy kura.
Śpij Włodku spokojnie, nawet obaj nie zmienimy świata!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Włodzimierz Sławecki

PostWysłany: 18 Cze 2017, 10:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyspałem się, że hej!
spoko Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Włodzimierz Sławecki

PostWysłany: 19 Cze 2017, 00:12    Temat postu: Do oceny Odpowiedz z cytatem

Wybrane informacje z kadencyjnej pracy Rady:

IV posiedzenie Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej odbyło się w Warszawie 10–11 marca 2014 r.
"Krajowy Zjazd Lekarzy Weterynarii uchwałą nr 13/2013/X z 22 czerwca 2013 r. zobowiązał Krajową Radę Lekarsko-Weterynaryjną do opracowania projektu zmian Ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych. / W oryginale jest: „ do opracowania projektu nowej ustawy”- komentarz własny/
Projekt ustawy został rozesłany do rad okręgowych z terminem na przesłanie uwag do 30 grudnia 2013 r. Uwagi w terminie przesłała tylko Rada Izby Dolnośląskiej. Zjazd sprawozdawczy Izby Kujawsko-Pomorskiej w 2014 r. podjął rezolucję i apel odnoszący się do tej ustawy. Propozycję przedstawił także Zjazd Izby Kaszubsko-Pomorskiej, który odbył się w dniu poprzedzającym posiedzenie Krajowej Rady. Prezes zwrócił się też do Komisji do spraw Specjalizacji o przedstawienie propozycji nowelizacji artykułów odnoszących się do szkolenia podyplomowego. Zaproponował, aby w dyskusji członkowie Rady odnieśli się do proponowanych poprawek dla opracowania jednolitego tekstu, któ- ry zostałby przesłany w celu wszczęcia procesu legislacyjnego."

VIII posiedzenie Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej odbyło się w Warszawie 19 marca 2015 r.
"W odniesieniu do projektu Ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarzy weterynarii Komisja doszła do wniosku, że niezbędne jest wprowadzenie zmian w art. 62 ustawy i dwóch poprawek, wypełniających wolę Krajowego Zjazdu Lekarzy Weterynarii. Wobec zaplanowanych na jesień 2015 r. wyborów parlamentarnych, zdaniem Komisji, nie jest obecnie właściwe przedstawienie do procesu legislacyjnego całościowej zmiany ustawy opracowanej w 2013 r."

IX posiedzenie Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej odbyło się 16 czerwca 2015 r. w Warszawie.
"Na wniosek Senatu nowelizacja Ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych wróciła do Sejmu z projektem zamiany kasacji na apelację w odwołaniach od decyzji Krajowego Sądu Lekarsko-Weterynaryjnego. Korzystając z tego, prezes wystosował pismo, w którym zaproponowano wprowadzenie zmian wynikających z uchwały Krajowego Zjazdu Lekarzy Weterynarii w odniesieniu do kworum na wyborach delegatów w obwodach, zniesienia obowiązku głosowania nad pozbawieniem prawa wykonywania zawodu zmarłych lekarzy weterynarii oraz zastosowania postępowania karnego w postępowaniu rzecznikowskim. Pismo to przekazane zostało też posłance Dorocie Niedzieli, która podjęła się pomocy. Jednak sytuacja polityczna wskazuje, że posłowie nie zajmą się obecnie tym tematem."

XII posiedzenie Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej odbyło się 30 i 31 marca 2016 r
"– Uchwała nr 67/16/VI Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z 30 marca 2016 w sprawie projektu nowelizacji ustawy z 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych"

"Załącznik Nr 1 do uchwały KRL-W Nr 67/2016/VI z dnia 30 marca 2016 r.

Propozycja zmiany zapisów ustawowych
PROJEKT

USTAWA
z dnia…………………………………………………………. o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych

Art. 1 W ustawie z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1509 z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:
1) W art. 18
a) Zdanie wstępne otrzymuje brzmienie: „Skreślenie lekarza weterynarii z rejestru członków okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej następuje w przypadku:”
b) Dodaje się ust. 3 w brzmieniu: „3. Rozstrzyganie spraw wymienionych w ust. 1 pkt 1, 4 i 5 następuje na podstawie uchwały okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej, a spraw wymienionych w ust. 1 pkt 2, 3 i 6 na podstawie decyzji prezesa okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej.” 2)

Art. 26 a) Ust. 4 otrzymuje brzmienie: „W powiatach, w których liczba lekarzy weterynarii, członków okręgowej izby lekarskoweterynaryjnej przekracza 50 osób, okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna może utworzyć więcej niż jeden rejon wyborczy.”
b) Uchyla się ust. 6.

Uzasadnienie
1. Z dotychczasowego brzmienia art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1509), dalej 2 „ustawa”, wynika, że decyzja o skreśleniu lekarza weterynarii z rejestru członków okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej może być podjęta wyłącznie w formie uchwały okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej. W wyniku tego również decyzje o charakterze deklaratoryjnym, jak np. skreślenie lekarza weterynarii z rejestru członków okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej z powodu jego śmierci wymaga podjęcia przez okręgową rade lekarską uchwały w drodze głosowania. Nieracjonalność takiego rozwiązania jest oczywista. Dlatego aby uprościć i przyśpieszyć postępowanie mające na celu skreślenie lekarza weterynarii z listy członków okręgowej izby lekarsko-weterynaryjnej, gdy decyzja taka ma charakter deklaratoryjny, proponuje się, aby sprawy takie rozstrzygane były w drodze decyzji prezesa okręgowej rady lekarskiej.
2. W myśl art. 26 ust. 4 ustawy, w przypadku, gdy na terenie powiatu liczba lekarzy przekracza 150 osób, to wówczas rejony wyborcze na terenie takiego powiatu ustala Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna. Przepis ten realizowany jest w ten sposób, że w takich przypadkach rady okręgowych izb lekarsko-weterynaryjnych opracowują propozycje podziału powiatu na rejony wybiorcze, które przedstawiają Krajowej Radzie Lekarsko-Weterynaryjnej w celu akceptacji. Ta procedura nie ma żadnego sensownego uzasadnienia i dlatego proponuje się, aby decyzje o utworzeniu na terenie powiatu więcej niż jednego rejonu wyborczego były podejmowane przez właściwe terytorialnie okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Obniżenie zaś wartości progowej, przy której powyższa procedura może być wdrożona, ze 150 do 50 osób ma na celu ułatwienie organizacji zebrań w dużych rejonach wyborczych oraz uzyskanie na nich frekwencji lekarzy weterynarii gwarantującej skuteczne przeprowadzenie wyborów. 3. Proponuje się uchylenie ust. 6 w art. 26 stanowiącego o minimalnym kworum wymaganego dla ważności dokonania wyborów na zebraniu rejonu wyborczego, gdyż ta kwestia powinna być uregulowana w regulaminie wyborów do organów izb lekarskoweterynaryjnych, o którym mowa w art. 39 ust. 1 pkt 6 ustawy."

XIII posiedzenie Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej odbyło się 14 czerwca 2016 r. w Warszawie.
"Rada wysłuchała również sprawozdania Krajowej Komisji Rewizyjnej, która zajęła się sprawą wykonania uchwał Zjazdu Krajowego. Zdzisław Czerwiński, przewodniczący Komisji Rewizyjnej, stwierdził, że większość uchwał zjazdowych została wykonana"

/Źródło: Materiały na XI Krajowy Zjazd Lekarzy Weterynarii/
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: 19 Cze 2017, 09:36    Temat postu: .... Odpowiedz z cytatem

Buchachaaaaaaaaaaaaaaaaa, ale tympy narut pszyjmie wszystko -
abuolutorium murowane - tnij moderatorze tnij Twisted Evil Twisted Evil
Powrót do góry
Włodzimierz Sławecki

PostWysłany: 18 Sie 2017, 07:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trwa jeszcze sezon urlopowy. Nudno jest. W harmonogramie pracy krajówki zaznaczone „0” ( zero) aktywności. W aktualnościach, porozsyłane do władz pisma z apelami ze Zjazdu. Kto by je tam czytał?
Na stronie Lubelskiej Izby ciągle przypominana jest uchwała NR 26/2014/VI KRL-W z dnia 11 czerwca 2014r. ( tekst jednolity), w sprawie obowiązkowego noszenia identyfikatorów w zakładach leczniczych dla zwierząt. Jasne - wszyscy bardzo się przejęli.
Dobrze, że w sobotę zaczyna się La Vuelta a Espana. Lubię kolarstwo.
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: 19 Sie 2017, 08:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

" Nudno jest " - TA .
Powrót do góry
Włodzimierz Sławecki

PostWysłany: 22 Sie 2017, 00:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A, to już po północy
Na dzisiejszym, trzecim etapie Vuelty, Rafał Majka stracił dwie i pół minuty. Pewnie na tyle dzisiaj było go stać. Są różne dni.
Zajrzałem do uchwały KRLW z 12 lipca 2017r., w sprawie powołania stałych Komisji KRLW i określenia ich składów osobowych. Przypominam sobie, że powołaniem tych Komisji zainteresowana była Pni Doktor Karolina Figiel. (- Brakuje komentarza.) Ze swojej strony zauważę, że niemal w każdej z Komisji doszukać się można a to kolegów, a to znajomych. I, moja uwaga (tak sobie myślę), chociaż nie wiem czy pocieszająca Panią Doktor, że na konkretne posiedzenia Komisje mogą zapraszać np. osoby specjalizujące się w jakiejś dziedzinie, jako członków niestałych. …Nooo, przewodniczący Komisji musiałby się tu wykazać pewnym refleksem.
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: 22 Sie 2017, 07:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Shocked
Powrót do góry
stiopa
Gość

PostWysłany: 22 Sie 2017, 20:14    Temat postu: Reformy Odpowiedz z cytatem

Majka odczuwa brak treningu po swoim wypadku. Chyba min Morawiecki naszym sojusznikiem.Ta reforma ma kosztować a jaki finansista to lubi ?
Powrót do góry
Włodzimierz Sławecki

PostWysłany: 25 Sie 2017, 07:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się, że rozumiem, jaką reformę Stiopa ( Stefan?) ma na myśli. Tymczasem ja zastanawiam się, czy przyjdzie czas na zreformowanie naszej Izby. Czy jesteśmy do tego jakoś przygotowani? Czy w Radzie, np., w jej Komisji prawnej, rozważa się jakieś wizje, rozwiązania na przyszłość? Czy czeka się, aż wszystko rozwiąże za nas codzienność i z samorządu zawodowego pozostanie nicość? - Właściwie, powinienem zadzwonić do Tomka.
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: 25 Sie 2017, 10:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zadzwoń do Tomka prosimy ! zadzwoń koniecznie !
Powrót do góry
Włodzimierz Sławecki

PostWysłany: 25 Sie 2017, 12:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ej, Anonymousie! Ja toczę rozważania, martwię się, aż mi broda siwieje, a ty drwiny sobie robisz.
P.S.
W czyim imieniu prosisz?
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: 25 Sie 2017, 12:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czekamy na rozważania , oczywiście po telefonie do Tomka .
Powrót do góry
KarolinaFigiel
Gość

PostWysłany: 25 Sie 2017, 15:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Włodzimierz Sławecki napisał:

Zajrzałem do uchwały KRLW z 12 lipca 2017r., w sprawie powołania stałych Komisji KRLW i określenia ich składów osobowych. Przypominam sobie, że powołaniem tych Komisji zainteresowana była Pni Doktor Karolina Figiel. (- Brakuje komentarza.) Ze swojej strony zauważę, że niemal w każdej z Komisji doszukać się można a to kolegów, a to znajomych. I, moja uwaga (tak sobie myślę), chociaż nie wiem czy pocieszająca Panią Doktor, że na konkretne posiedzenia Komisje mogą zapraszać np. osoby specjalizujące się w jakiejś dziedzinie, jako członków niestałych. …Nooo, przewodniczący Komisji musiałby się tu wykazać pewnym refleksem.

Byłam zainteresowana, jak najbardziej. Co więcej, za radą Pana Prezesa wysłałam oficjalne zgłoszenie swej kandydatury do 3 komisji. Rada moją kandydaturę przyjęła lecz w wyniku głosowania zadecydowała iż ktoś inny będzie będzie bardziej odpowiedni. Cóż... takie życie...

Czas ogarnąć się po urlopie i dalej robić swoje.
Może za 4 lata...
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: 25 Sie 2017, 16:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może ... - https://www.youtube.com/watch?v=xKoQFanFFR0
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medicus Veterinarius Strona Główna -> Forum główne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następny
Strona 10 z 13

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach