Forum Medicus Veterinarius Strona Główna Medicus Veterinarius

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

IZBY
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medicus Veterinarius Strona Główna -> Forum główne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Włodek Szczerbiak
Administrator

PostWysłany: 22 Lut 2017, 10:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaraz, zaraz Olku! Zacznijmy od pierwszej tezy, która to jako teza jest może do pewnego stopnia słuszna. Moim zdaniem - nasz skostniały samorząd "jedzie" na przepisach przygotowanych ćwierć wieku temu. Zdaje się, że jedyną zmianą jest kwestia lekarzy - obcokrajowców.
Jeśli chodzi o brak zainteresowania młodzieży - zgadzam się, ale może jakimś pocieszeniem jest fakt, że sam kiedyś tak miałem. Czy to pociecha, że lekarze w wieku zgredów-korniszonów startują w działalności społecznej? Fakt, plus - to doświadczenie, mądrość życiowa, ale jest i spadek spontaniczności, brak innowacji.
Główny zarzut ze strony lekarzy wolnej praktyki, najliczniejszej chyba grupy zawodowej, a proporcjonalnie słabo reprezentowanej we władzach Izby - polega na braku pomocy organizacji w problemach gabinetów. Jednocześnie brak jest propozycji - co Izba by mogła zrobić dla tych gabinetów. Prawo jest tak skonstruowane, że Izba - gabinety - niekiedy wręcz terroryzuje swoimi prastarymi i przeterminowanymi nakazami, a niewiele im pomaga. Najwięcej działań izbowych dotyczyło wścieklizny. Zostało "uwolnione" spod nadzoru inspekcyjnego szczepienie psów i kotów, ale zachowano cenę maksymalną, której zresztą nikt nie przestrzega. Próby oficjalnego podniesienia tej stawki spełzły na niczym, oprotestowane przez min. Sawickiego.
"Nowe" prawo dla gabinetów to paszporty, identyfikacja psów i ich rejestracja. Paszporty - działają jako - tako. Rejestracja i identyfikacja psów leży na łopatkach i kościach kulszowych z lekka podrygując kończynkami.
Miesięcznik izbowy - miał rozwinąć skrzydła w internecie, ale jakoś to nie wyszło, nadal cykl wydawniczy liczy sobie dwa do trzech miesięcy opóźnienia w stosunku do bieżących wydarzeń.
Szczerze mówiąc, trudno mi wymienić nieskatalogowane przecież działania dotyczące głównie wolnej praktyki. No, może jeszcze konie, gdzie rejestracja została nam całkowicie odebrana przez "koniarzy" - i słusznie, bo Izba absolutnie nie umie takich rzeczy robić.
Identyfikatory dla pracowników gabinetów? Nic nie powiem! Słowem nie zająknę! Buźka na kłódkę!
Nieśmiało mówi się o stażach pracy przed założeniem własnego gabinetu, przed zostaniem kierownikiem. Powstał martwy przepis o płatnościach za praktyki studenckie i "technickie"? w gabinetach.
Patrz Olku! O, tam! Tam, gdzie mają działać lekarze wolnej praktyki - wyłącznie "dla siebie" niejako - wszelkie działania leżą i kwiczą. Brak kontynuacji, zainteresowania. Jedyne w jakikolwiek działające wnioski Izby - to te, co są wspierane przez "urzędników". Tylko inspekcja potrafi coś wdrożyć i kontynuować, krótko mówiąc - trzymać za przednią część twarzoczaszki. . Nie, nie myśl sobie, że jest mi wesoło z tego powodu. Ja wyłącznie piętnuję nas samych, którzy nie umiemy realizować i kontynuować potrzebnych przecież rzeczy.
Mówisz, że trzeba rozgrzanym do czerwoności żelazem wyplenić inspektorów z Rady. A ja ze swojej strony obawiam się, że taka rada, bez administracyjnego wsparcia - szybko skończy, tak jak skończyło już tyle stowarzyszeń, łącznie z Medicusem i Ogolnopolskim.
Gorące żelazo, kauteryzacja są może i dobre, ale czy są to rozsądne i efektywne alternatywy dla dotychczasowego stanu rzeczy? Mówisz, że inspektorzy wybierają się sami. A ja mówię, że pozostali lekarze - sami się niewybierają*), brak im (nam) bodźca!
Smutno mi, Aleksandrze!
*) niewybierają - to nowe słowo, dotyczące wyłącznie naszej Izby, z tego też powodu pisane łącznie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Włodzimierz Sławecki

PostWysłany: 24 Lut 2017, 11:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Metamorfoza

Taki krótki tekst, a daje tyle do myślenia. Widać z niego Olku, jak bardzo jesteś przywiązany do idei samorządności zawodowej. Sadzę, że wynika to, po trosze, z twojej lewicowości, którą z kolei w wielu twoich wypowiedziach da się zauważyć. Dla osób o poglądach bardziej liberalnych liczy się głównie gospodarcza wolność. Samorząd zawodowy mają daleko … w lesie. Najlepiej, żeby się nikt nie wtrącał.
Samorząd, czy to terytorialny, czy zawodowy, jest formą decentralizacji władzy. A, co się stanie w przypadku centralizacji? Chyba w zderzeniu z rządową limuzyną nasz samorząd nie ma szans. Poczekajmy jeszcze trochę i wszystkie nasze zawodowe problemy będą rozwiązywane przez organy rządowe. Niepotrzebny stanie się samorządowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej, czy samorządowy sąd. Wszystko załatwi prokuratura.
Samorządność - idea może piękna, ale nie potrafimy rządzić się w zawodzie sami. Kiedyś ton nadawali profesorowie, była myśl, było zaangażowanie w działanie. Do organów samorządu trafiali najzdolniejsi, najaktywniejsi z nas, w tym lekarze terenowi. Gdzie oni dzisiaj są?.. Gdzie te chłopy?..
Kilka postów wyżej Gość napisał: „ Trzeba to całe bagno osuszyć, przysypać dwoma metrami ziemi i zaorać”. - Tak sobie myślę, troll nie troll, a może rację ma? Zawodem zorganizowanym w postaci korporacji jesteśmy dopiero od 27 lat. Wcześniej tak nie było, a zawód lekarza weterynarii też istniał i nawet się rozwijał.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Gość

PostWysłany: 24 Lut 2017, 21:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w PIW, WIW i GIW Very Happy
Powrót do góry
Włodzimierz Sławecki

PostWysłany: 02 Mar 2017, 01:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bańka prysła

Wróg Publiczny w swoim poście ponarzekał trochę na starych, potem trochę na młodych, by skonkludować tak: „ A wszystko to za sprawą braku wizji naprawy naszej korporacji zawodowej”.Przy czym jedną „wizję” lansuje już od dawna sam, by na ważne stanowiska nie wybierać lekarzy z Inspekcji. Natomiast w kontrze do tego proponuje wybierać „ludzi godnych, którzy cieszą się zaufaniem społecznym i nie są od nikogo zależni”.
Włodek Szczerbiak z kolei, zwraca uwagę na fakt, że „ nasz skostniały samorząd „ jedzie” na przepisach przygotowanych ćwierć wieku temu”.

To, że struktura samorządu „jest skostniała” w sensie uformowania i ustabilizowania organów, to nic złego. Każde wybory dają możliwość lokowania w tych organach nowych osób, trzeba tylko chcieć.
Przepisy, w oparciu, o które funkcjonuje nasz samorząd, są na tyle stabilne, że wykonujemy zawód zorganizowany jako korporacja. Większość złych rzeczy w przepisach wprowadziliśmy sami, inicjując rozmaite nowelizacje. Aż się boję kolejnych uchwał Zjazdu manipulujących przy ustawie o zwodzie, które znów zobowiążą Radę do wprowadzenia życzeniowych, oderwanych od siebie (chociaż czasem słusznych) rozwiązań. Brak jest całościowego spojrzenia na ustawę. Do dzisiaj paragraf 1 Uchwały NR 13/2013/X, który stanowi jej credo, nie został zrealizowany. Tym samym nie wykonano uchwały. W przeciwieństwie do członków Rady nie przekonały mnie wyjaśnienia Prezesa. Paragraf drugi jest tylko dopełnieniem.
/ Do Włodka,
Kiedy próbowałem zainteresować forumowiczów sprawą tej uchwały, w odpowiedzi napisałeś: „ Teraz bardziej „na tapecie” leży art 16 Ustawy o Inspekcji .”- post 1244. Więc się nie dziw./
Powrót do góry
Włodek Szczerbiak
Administrator

PostWysłany: 02 Mar 2017, 10:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Się nie dziwię... Ino dziwuję...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Włodzimierz Sławecki

PostWysłany: 13 Mar 2017, 01:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znowu cisza. Włodek chyba zastygł, tako się dziwuje. Ale bez przesady, nie wyobrażam sobie żeby stał ciągle z rozdziawioną gębą i wytrzeszczał oczy. Co to, to nie! Raczej „przeorał” już wszystkie ustawy i aktywnie działa. Nie ma czasu na forumowe pisanie.
W takiej sytuacji doszedłem do wniosku, ze muszę kilka zdań napisać sam, bo jutro nie będę miał co czytać. Zatem dla przypomnienia: Uchwała 101/2016/VI Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z dnia 14 XII 2016r. stanowi co następuje: „ XI Krajowy Zjazd Lekarzy Weterynarii odbędzie się w dniach 22-25 czerwca 2017r. w Tarnowie Podgórnym k/Poznania ...”
Zwykle taki jest Zjazd, jak go przygotuje Rada. Ciekawy jestem, jakie są ustalenia, co będzie obejmował program. Może ktoś ma dostęp do „materiałów”? Chętnie poczytam.
Ach, ten mój, wasz, nasz... samorząd! Wink
Powrót do góry
Włodzimierz Sławecki

PostWysłany: 13 Mar 2017, 02:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Włodku, nie obraź się za mój naturalistyczny opis wyrażenia "dziwować się". Zainspirowało mnie Twoje "ino".
Teraz trochę żałuję. Gdyby, co - na wszelki wypadek przepraszam.
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: 13 Mar 2017, 09:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj, Włodku nie przesadzaj z tą poprawnością. Gdzie Ty widzisz powód do obrazy? A swoją drogą, przygotowałem ściąga na wybory. Pewnie ją niedługo zamieszczę i ona może się okazać dla niektórych osób, nie obznajomionych z moim trybem myślenia - nieco obrazobórcza. Toteż daj mi chwilę, niech to jeszcze przemyślę.
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: 13 Mar 2017, 09:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A na marginesie - kiedy Ty śpisz?
Powrót do góry
Włodzimierz Sławecki

PostWysłany: 14 Mar 2017, 10:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

14.03.2017r.
Samorząd w potrzebie, a tu takie pytanie. Odpowiedź będzie trochę przewrotna:
- Trzynastego spałem do południa.

Noc

Coraz to ciemniej, wiatr północny chłodzi,
Na dole tuman, a miesiąc wysoko
Pośród krążącej czarnych chmur powodzi
We mgle nie całe pokazywał oko;
I świat był na kształt gmachu sklepionego,
A niebo na kształt sklepu ruchomego,
Księżyc jak okno, którędy dzień schodzi.

Zamek

Zamek na barkach nowogródzkiej góry
Od miesięcznego brał pozłotę blasku,
Po wałach z darni i po sinym piasku
Olbrzymim słupem łamał się cień bury,
Spadając w fosę, gdzie wśród wiecznych cieśni
Dyszała woda spod zielonych pleśni.

Miasto już spało, w zamku ognie zgasły,
Tylko po wałach i po basztach straże
Powtarzanymi płoszą senność hasły;
Wtem się coś z dala na polu ukaże,
Jakowiś ludzie biega tu po błoniach,
A gałąź cieniu za każdym się czerni,
A biegą prędko, muszą być na koniach;
A świecą mocno, muszą być pancerni.

Zarżały konie, zadrżała podkowa:
Trzej to rycerze jadą wzdłuż parowa,
Zjechali, stają, a jeden z rycerzy
Krzyknie, i w trąbkę mosiężna uderzy.
Uderzył potem raz drugi i trzeci,
Strażnik mu z baszty rogiem odpowiada;
Brzękły wrzeciądze, pochodnia zaświeci
I most zwodzony z łoskotem opada.

Rycerz

Na tętent koni zbiegli się strażnicy,
Chcąc bliżej poznać i męże, i stroje.
Pierwszy mąż jechał w zupełnej zbroicy,
Jaką zwykł Niemiec przywdziewać na boje;
I krzyż miał czarny na białej kapicy,
I krzyż na piersiach u złotej petlicy,
trąbkę na piersiach, kopiją u toku,
Różaniec w pasie i szable u boku.

Poznali męża Litwini z tych znaków;
Więc cicho jeden do drugiego szepce:
„ To jakiś urwisz od psiarni Krzyżaków;
Tuczny, bo pruską krew codziennie chłepce.
O, gdyby nie był tu nikt więcej z warty,
Zaraz by w bagnie skąpał się ten plucha,
Aż pod most pięścią zgiąłbym łeb zadarty!...”
Tak oni mówią, on niby nie słucha,
Lecz musiał słyszeć, bo się bardzo zdumiał,
A chociaż Niemiec, głos ludzki rozumiał.

………………………………………….

/Adam Mickiewicz - „Grażyna” (powieść litewska)/
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: 22 Mar 2017, 10:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiosna - cóż począć, gdy nocą
(p)różne myśli po głowie klekoczą.
Nu?
Powrót do góry
Włodzimierz Sławecki

PostWysłany: 04 Cze 2017, 16:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W dniach 23–25 czerwca 2017 r. odbędzie się XI Krajowy Zjazd Lekarzy Weterynarii w Hotelu 500, ul. Poznańska 139, 62–080 Tarnowo Podgórne k. Poznania.
Porządek obrad Zjazdu (sprawozdawczo – wyborczego) zamieszczony na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej nie budzi moich zastrzeżeń. Jest właściwie zaplanowany, winien następować punkt po punkcie. Poza wyborami nowych organów, najbardziej interesuje mnie dyskusja. Ta przewidziana jest już w punkcie 9, jako dyskusja nad sprawozdaniami kadencyjnymi. Tu liczę na merytoryczne głosy i rzetelną ocenę czteroletniej działalności. Może okazać się na przykład, że były jakieś „niedociągnięcia”, a wtedy, liczę, pojawią się wnioski i propozycje rozwiązań. Dyskusja przewidziana jest w przebiegu obrad kilkakrotnie: w pkt 14 i 16 po wystąpieniach programowych kandydatów, w pkt 2 na II posiedzeniu plenarnym oraz w pkt 1 na III posiedzeniu plenarnym. To ważne, bo tematy poruszane w dyskusji pozwolą Komisji Uchwał i Wniosków sformułować na ich podstawie, a następnie przedstawić do głosowania projekty uchwał, stanowisk Zjazdu i „ innych dokumentów zjazdowych”. Mam nadzieję, że tak będzie, że uchwały będą odzwierciedlały głosy z dyskusji, że nie będą „wyciągane z kapelusza”. Jeśli nie, no cóż, poczuję się zawiedziony. Takie przedstawienie i głosowanie projektów uchwał i innych dokumentów zjazdowych przygotowanych przez Komisję Uchwał i Wniosków ( pomijam uchwały dotyczące zatwierdzenia sprawozdań organów oraz udzielenia absolutorium) przewidziane jest w porządku obrad Zjazdu dwa razy – na II i na III posiedzeniu plenarnym.
Powrót do góry
gość
Gość

PostWysłany: 04 Cze 2017, 17:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A kto jest kandydatem na kandydata ?
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: 04 Cze 2017, 18:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ten, co jest i ten z łodzi, podobno
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: 05 Cze 2017, 06:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

za instrukcję 500 - Naze ? Shocked
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medicus Veterinarius Strona Główna -> Forum główne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następny
Strona 8 z 12

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach