Forum Medicus Veterinarius Strona Główna Medicus Veterinarius

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ustawa o zawodzie lekarza weterynarii
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medicus Veterinarius Strona Główna -> Forum główne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

- Czy widzisz potrzebę głębokiej zmiany ustawy o zawodzie?
tak
100%
 100%  [ 3 ]
nie
0%
 0%  [ 0 ]
nie wiem
0%
 0%  [ 0 ]
Wszystkich Głosów : 3

Autor Wiadomość
Włodzimierz SławeckiDołączył: 15 Kwi 2011
Posty: 328

PostWysłany: 08 Mar 2021, 23:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Aktualnościach na stronie www.vetpol.org.pl można zapoznać się z korespondencją między Panami prezesami. Można dowiedzieć się jak funkcjonuje nasz zawodowy samorząd . Zacytuję mały fragment , ... a dalej jest tylko ciekawiej.

„ Panie prezesie, Pańskim celem powinno być osiągnięcie jak największych korzyści dla naszego zawodu. Pańska kadencja jest najdłuższą w historii naszego samorządu lekarsko-weterynaryjnego. Prezesem jest Pan już prawie 10 lat. Próbuję w pamięci odszukać pozytywne osiągnięcia, czy to w zakresie stawek wynagrodzenia, czy też w zakresie legislacji. Niestety ich nie znajduję. Nasza ustawa z 21 grudnia 1990r., o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych nie doczekała się ani jednej poprawki z naszej strony. Wadliwość przepisów, zwłaszcza na poziomie okręgowym odczuwamy na każdym kroku. ...”
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Włodzimierz SławeckiDołączył: 15 Kwi 2011
Posty: 328

PostWysłany: 11 Mar 2021, 01:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może jeszcze jeden cytat:
„W Krajowej Radzie Lekarsko-Weterynaryjnej doprowadził Pan do sytuacji, gdzie wąska grupa osób znalazła sobie sposób na życie. Nie liczy się interes ogółu, ważne jest wyłącznie to, by „załapać się” do możliwie jak największej ilości organów. Rolę Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej całkowicie przejęło Prezydium.”
- Co sądzić o samorządzie wobec takich zarzutów, niech każdy rozważy sam?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Włodzimierz SławeckiDołączył: 15 Kwi 2011
Posty: 328

PostWysłany: 13 Mar 2021, 00:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciąg dalszy korespondencji panów Prezesów - na stronie www.vetpol.org.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Włodzimierz SławeckiDołączył: 15 Kwi 2011
Posty: 328

PostWysłany: 14 Kwi 2021, 10:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co zrobi organ nadzorujący (Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi), jeśli wybory samorządu lekarzy weterynarii nie odbędą się?

/ Pytanie w kontekście dzisiejszej informacji ze strony www.vetpol.org.pl /
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Stefan MaciejewskiDołączył: 17 Sty 2011
Posty: 255
Skąd: Łódzkie

PostWysłany: 20 Kwi 2021, 07:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przecież masz odpowiedź, z komórki sms wyslesz i finito.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Włodzimierz SławeckiDołączył: 15 Kwi 2011
Posty: 328

PostWysłany: 21 Kwi 2021, 12:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co, jeśli żadna forma "nie wypali"?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Stefan MaciejewskiDołączył: 17 Sty 2011
Posty: 255
Skąd: Łódzkie

PostWysłany: 07 Maj 2021, 08:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzecznika Praw Dziecka nie ma od pół roku, sanepidem rządzi ktoś pełniący obowiązki... Po co Ci władze w Izbie ?? Po co Ci Izba ? Jeszcze jedna czapka z która władze się nie liczą. Spotkają się, ponarzekają, kawkę wypiją i fajrant. A zobacz ile teraz buntowników powstało. Fakt że kadencje powinny być 2 i papa. Mi się obecne władze znudziły.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Włodzimierz SławeckiDołączył: 15 Kwi 2011
Posty: 328

PostWysłany: 08 Maj 2021, 20:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dużo pytań. Wszystkie trudne. Staram się od roku i czterech miesięcy uwolnić od członkostwa w samorządzie zawodowym i nie do końca się to udaje. Ale heca!
- "Co mi tam barwy świata? Co mi tam błękit nieba? Jedna mi świeci gwiazda. ... z Izbą bądź.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Włodzimierz SławeckiDołączył: 15 Kwi 2011
Posty: 328

PostWysłany: 08 Maj 2021, 23:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Heca ? - może źle dobrane słowo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Włodek Szczerbiak
Administrator


Dołączył: 02 Wrz 2005
Posty: 1396
Skąd: Ciechocinek

PostWysłany: 27 Maj 2021, 10:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Projekt z dnia 20.05.2021 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI )
z dnia ..................... 2021 r.
w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii
Na podstawie art. 16 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 306 oraz poz. …) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Lekarzom weterynarii i innym osobom niebędącym pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej, wyznaczonym przez powiatowego lekarza weterynarii do wykonywania czynności, o których mowa w art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej, zwanej dalej „ustawą”, lekarzom weterynarii niebędącym pracownikami kierowanego przez powiatowego lekarza weterynarii powiatowego inspektoratu weterynarii oraz lekarzom weterynarii niebędącym pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej, wyznaczonym przez powiatowego lekarza weterynarii, a także podmiotom prowadzącym zakład leczniczy dla zwierząt, z którymi zawarto umowę, o której mowa w art. 16 ust. 3 ustawy, za wykonywanie czynności określonych w art. 16 ust. 1 ustawy przysługuje wynagrodzenie obejmujące:
1) część podstawową, w wysokości ustalonej według stawek określonych w załączniku do rozporządzenia, a w przypadku wynagrodzenia za czynności nie wymienione w tym załączniku – w wysokości 51 zł za pierwszą rozpoczętą godzinę pracy oraz 12,75 zł za każde kolejne rozpoczęte 15 minut pracy, z zachowaniem limitu maksymalnie 220 godzin miesięcznie, z tym że w przypadku gdy te czynności są wykonywane:
a) pomiędzy godzinami 1800 a 600 – w wysokości 58,65 zł za pierwszą rozpoczętą godzinę pracy oraz 14,66 zł za każde kolejne rozpoczęte 15 minut pracy,
b) w dni ustawowo wolne od pracy i soboty – w wysokości 61,20 zł za pierwszą rozpoczętą godzinę pracy oraz 15,30 zł za każde kolejne rozpoczęte 15 minut pracy;
2) zwrot udokumentowanych kosztów:
a) dojazdu związanego z wykonywaniem czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia oraz czynności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a–d i j oraz pkt 1a ustawy, według stawek określonych w przepisach w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, z tym że zwrot udokumentowanych kosztów dojazdu do wykonania czynności, o których mowa w art. 16. ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy, przysługuje wyłącznie w przypadku dojazdu do rzeźni, w której w poprzednim roku kalendarzowym poddano ubojowi nie więcej niż:
– 1 000 jednostek przeliczeniowych zwierząt gospodarskich kopytnych lub kopytnych zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych,
– 150 000 sztuk drobiu,
– 100 sztuk ptaków bezgrzebieniowych,
b) użytych produktów leczniczych weterynaryjnych i wyrobów medycznych w związku z wykonywaniem czynności, o których mowa w art. 16. ust. 1 pkt 1 lit. a-c oraz j ustawy, oraz czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia w poz. 3.
2. Lekarzom weterynarii wyznaczonym do wykonywania czynności, o których mowa w art. 18 ust. 1 ustawy, przysługuje wynagrodzenie obejmujące część podstawową, o której mowa w ust. 1 pkt 1, oraz zwrot udokumentowanych kosztów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b.
3. Do wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, nie wlicza się zwrotu udokumentowanych kosztów, jeżeli powiatowy lekarz weterynarii zapewnił:
1) środek transportu umożliwiający dojazd związany z wykonywaniem czynności lub
2) produkty lecznicze weterynaryjne lub wyroby medyczne niezbędne do wykonania czynności.
4. Do wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 2, nie wlicza się udokumentowanych kosztów użytych produktów leczniczych weterynaryjnych i wyrobów medycznych, jeżeli organ Inspekcji Weterynaryjnej zapewnił produkty lecznicze weterynaryjne lub wyroby medyczne niezbędne do wykonania czynności.
§ 2. 1. Osobom wykonującym czynności pomocnicze, określone w przepisach w sprawie zakresu czynności wykonywanych przez osoby niebędące pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej oraz kwalifikacji tych osób, przysługuje wynagrodzenie w wysokości 30 zł za pierwszą rozpoczętą godzinę pracy oraz 7,50 zł za każde kolejne rozpoczęte 15 minut pracy, z zachowaniem limitu maksymalnie 220 godzin miesięcznie, z tym że w przypadku gdy te czynności są wykonywane:
1) pomiędzy godzinami 1800 a 600 – w wysokości 34,50 zł za pierwszą rozpoczętą godzinę pracy oraz 8,63 zł za każde kolejne rozpoczęte 15 minut pracy;
2) w dni ustawowo wolne od pracy i soboty – w wysokości 35,95 zł za pierwszą rozpoczętą godzinę pracy oraz 8,99 zł za każde kolejne rozpoczęte 15 minut pracy.
2. Osobom wykonującym czynności, o których mowa w ust. 1, w zakresie poskramiania zwierząt i prowadzenia dokumentacji za każdą godzinę pracy przysługuje wynagrodzenie w wysokości minimalnej stawki godzinowej ustalonej na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
§ 3. Wypłaty wynagrodzeń, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2 oraz § 2, dokonuje się po uprzednim zatwierdzeniu rachunków przez organ Inspekcji Weterynaryjnej, który wyznaczył osobę do wykonywania czynności.
§ 4. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. )

MINISTER ROLNICTWA
I ROZWOJU WSI

Załącznik do rozporządzenia
Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia

WYSOKOŚĆ STAWEK CZĘŚCI PODSTAWOWEJ WYNAGRODZENIA ZA CZYNNOŚCI WYKONYWANE PRZEZ LEKARZY WETERYNARII I INNE OSOBY WYZNACZONE PRZEZ POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII


Poz. Rodzaj czynności Stawka w zł
1 2 3
1 Przeprowadzenie sekcji zwłok zwierzęcych z ewentualnym pobraniem prób do badań laboratoryjnych - od zwierzęcia:
1) konia, bydła i innego dużego zwierzęcia (wolno żyjącego) 74,40
2) świni, owcy, kozy, cielęcia, źrebięcia, psa średniej i dużej wielkości, płodów tych zwierząt oraz strusia dorosłego 37,20
3) prosięcia, jagnięcia, psa małej wielkości, kota, mięsożernego zwierzęcia futerkowego, płodów tych zwierząt oraz strusia młodego 18,60
4) małego zwierzęcia futerkowego, zwierzęcia laboratoryjnego 13,95
5) drobiu do dwóch tygodni życia 1,86
6) drobiu powyżej dwóch tygodni życia 4,65
7) ryby:
a) o wadze jednostkowej do 100 g 1,40
b) o wadze jednostkowej od 100 g do 250 g 1,86
c) o wadze jednostkowej od 250 g 2,79
2 Obserwacja zwierzęcia podejrzanego o wściekliznę - czterokrotne badanie wraz z wydaniem zaświadczeń - od zwierzęcia:
1) przebywającego w zakładzie leczniczym dla zwierząt - obejmująca pełne utrzymanie tego zwierzęcia 250,00
2) doprowadzanego na badania do zakładu leczniczego dla zwierząt 132,50
3) poza zakładem leczniczym dla zwierząt 200,00
3 Uśmiercenie zwierzęcia:
1) za zwierzę lub miot - w przypadku ssaków 20,00
2) za godzinę pracy - w przypadku drobiu i innych zwierząt 41,00
4 Badanie mięsa na obecność włośni, jeżeli jest prowadzone poza rzeźnią lub zakładem obróbki dziczyzny, nie częściej niż 2 razy na tydzień 127,50
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Włodek Szczerbiak
Administrator


Dołączył: 02 Wrz 2005
Posty: 1396
Skąd: Ciechocinek

PostWysłany: 27 Maj 2021, 10:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Projekt z 11.05.2021 r.

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI )

z dnia……………………………….

w sprawie sposobu ustalania i wysokości opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną oraz sposobu i miejsc pobierania tych opłat


Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 306 i poz. …) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Wysokość opłat za wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną:
1) czynności - jest określona w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2) badania próbek, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 17 ustawy – jest określona w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2. W przypadku przeprowadzania badań laboratoryjnych niewymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, opłaty pobiera się w wysokości opłat za badania zbliżone pod względem zużycia odczynników i pracochłonności.

§ 2. 1. Opłaty za czynności wymienione w poz. 4, 6 i 7 załącznika nr 1 do rozporządzenia, ponoszone przez podmiot prowadzący rzeźnię, w której w poprzednim roku kalendarzowym poddano ubojowi nie więcej niż:
1) 1 000 jednostek przeliczeniowych, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy, zwierząt gospodarskich kopytnych lub kopytnych zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych;
2) 150 000 sztuk drobiu;
3) 100 sztuk ptaków bezgrzebieniowych
– pobiera się w wysokości obniżonej o 90%.
2. Opłaty za nadzór, o którym mowa w poz. 8–10 załącznika nr 1 do rozporządzenia, wykonywany w zakładzie, w którym prowadzona jest wyłącznie działalność w zakresie produkcji mięsa bez kości, mięsa z kością, mięsa mielonego lub surowych wyrobów mięsnych, jeżeli w tym zakładzie w poprzednim roku kalendarzowym średnio w tygodniu wyprodukowano nie więcej niż pięć ton mięsa bez kości lub równoważną ilość mięsa z kością lub nie więcej niż siedem i pół tony łącznie mięsa mielonego i surowych wyrobów mięsnych, pobiera się w wysokości obniżonej o 90%.
3. Opłaty za wykonywany w zakładzie, w którym prowadzona jest produkcja wyłącznie gwarantowanych tradycyjnych specjalności wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 22 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych (Dz. Urz. UE L 343 z 14.12.2012, str. 1) lub produkty tradycyjne wpisane na listę, o której mowa w art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 915 oraz z 2020 r. poz. 285), nadzór, o którym mowa w poz. 8–12 i 18 załącznika nr 1 do rozporządzenia, pobiera się w wysokości obniżonej o 90%.

§ 3. Opłaty za czynności, o których mowa w poz. 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia, wykonywane w gospodarstwie indywidualnym, w którym utrzymywane jest do 50 sztuk świń, pobiera się w wysokości obniżonej o 90%.

§ 4. W przypadku, gdy w tym samym zakładzie prowadzono jednocześnie nadzór, o którym mowa w poz. 7, 8 lub 9 załącznika nr 1 do rozporządzenia, minimalną opłatę w wysokości 112,80 zł pobiera się jednokrotnie, wyłącznie w przypadku, gdy suma należnych opłat za ten nadzór jest niższa od tej kwoty.

§ 5. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. )
Załącznik nr 1

OPŁATY ZA CZYNNOSCI WYKONYWANE PRZEZ INSPEKCJĘ WETERYNARYJNĄ

Poz. Rodzaj czynności Opłata w zł
1 2 3
1 Przeprowadzenie kontroli zwierząt przeznaczonych do wywozu, handlu lub przemieszczania w celach niehandlowych albo umieszczenia na rynku krajowym:
1) trwającej nie dłużej niż godzinę 112,80
2) trwającej dłużej niż godzinę:
a) za pierwszą godzinę 112,80
b) za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny 14,10
2 Przeprowadzenie kontroli produktów, przeznaczonych do wywozu, handlu albo umieszczenia na rynku krajowym:
1) trwającej nie dłużej niż godzinę 112,80
2) trwającej dłużej niż godzinę:
a) za pierwszą godzinę 112,80
b) za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny 14,10
3 Przeprowadzenie kontroli urzędowych i wykonywanie innych czynności urzędowych w przypadkach, o których mowa w art. 47 ust. 1 lit. a, b i d–f oraz art. 65 ust. 2 rozporządzenia 625/2017 – za przesyłkę:
1) materiału biologicznego 56,40
2) słomy i siana 169,20
3) produktów złożonych:
a) o wadze do 6 ton 143,41
b) o wadze powyżej 6 ton 369,98
4) pasz i pasz leczniczych niezawierających materiałów pochodzących z tkanek zwierząt 169,20
4 Nadzór nad przeprowadzeniem uboju zwierząt, w przypadku, gdy uśmiercenie zwierząt lub badanie poubojowe odbywa się w rzeźni – za zwierzę:
1) sztukę bydła i konia 16,6991
2) świnię 4,5645
3) owcę lub kozę 8
4) sztukę drobiu innego niż ptaki bezgrzebieniowe 0,0430
5) ptaka brzegrzebieniowego 13,2144
6) królika i nutrię 0,1086
7) dzikie zwierzę kopytne utrzymywane w warunkach fermowych 57,4861
Cool sztukę dzikiego ptactwa utrzymywanego w warunkach fermowych, z wyjątkiem ptaków bezgrzebieniowych 0,0369
z tym że minimalna opłata nie może być niższa niż 112,80
5 Oględziny tusz zwierząt łownych, o których mowa w ust. 1.5 załącznika I do rozporządzenia nr 853/2004, wraz z ewentualnym badaniem narządów wewnętrznych i badaniem na obecność włośni:
1) trwające nie dłużej niż godzinę: 112,80
2) trwające dłużej niż godzinę:
a) za pierwszą godzinę 112,80
b) za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny 14,10
6 Badania mięsa zwierząt łownych,
o których mowa w ust. 1.5 załącznika I do rozporządzenia nr 853/2004, z wyłączeniem badania mięsa pozyskanego na użytek własny:
1) trwające nie dłużej niż godzinę: 112,80
2) trwające dłużej niż godzinę:
a) za pierwszą godzinę 112,80
b) za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny 14,10
7 Nadzór nad rozbiorem mięsa
– za każdą tonę mięsa wprowadzanego do zakładu 6
z tym że minimalna opłata nie może być niższa niż 112,80
8 Nadzór nad produkcją mięsa mielonego, surowych wyrobów mięsnych, mięsa oddzielonego mechanicznie oraz produktów mięsnych – za tonę 6

z tym że minimalna opłata nie może być niższa niż 112,80
9 Nadzór nad porcjowaniem, pakowaniem i przepakowywaniem mięsa, mięsa mielonego, surowych wyrobów mięsnych, mięsa oddzielonego mechanicznie oraz produktów mięsnych – za tonę mięsa 6
z tym że minimalna opłata nie może być niższa niż 112,80
10 Nadzór nad:
1) punktami odbioru mleka:
a) trwający nie dłużej niż godzinę 112,80
b) trwający dłużej niż godzinę:
– za pierwszą godzinę 112,80
– za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny 14,10
2) przetwórstwem mleka – za tonę produktów wprowadzonych do zakładu 0,0033
z tym że minimalna opłata nie może być niższa niż 112,80
11 Nadzór nad przetwórstwem, pakowaniem i przepakowywaniem jaj konsumpcyjnych oraz przetwórstwem, pakowaniem lub przepakowywaniem produktów jajecznych – za tonę jaj konsumpcyjnych i produktów jajecznych wprowadzonych do zakładu 0,0520
z tym że minimalna opłata nie może być niższa niż 112,80
12 Nadzór nad pozyskiwaniem, obróbką lub przechowywaniem materiału biologicznego, jaj wylęgowych drobiu lub jaj i gamet przeznaczonych do celów hodowlanych – za godzinę nadzoru 112,80
13 Nadzór na pozyskiwaniem, składowaniem lub przetwarzaniem produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub produktów pochodnych
1) trwający nie dłużej niż godzinę 112,80
2) trwający dłużej niż godzinę:
a) za pierwszą godzinę 112,80
b) za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny 14,10
14 Nadzór nad obrotem, pośrednictwem w tym obrocie i przewozem zwierząt, miejscami gromadzenia, skupu lub sprzedaży zwierząt, punktami kontroli, targowiskami, a także wystawami, pokazami lub konkursami zwierząt
1) trwający nie dłużej niż godzinę 112,80
2) trwający dłużej niż godzinę:
a) za pierwszą godzinę 112,80
b) za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny 14,10
15 Nadzór nad wyładowywaniem ze statków rybackich albo pierwszą sprzedażą produktów rybołówstwa:
1) do 50 ton – za każdą tonę 3,86
2) powyżej 50 ton – za każdą następną tonę 1,93
z tym że minimalna opłata nie może być niższa niż 112,80
16 Nadzór nad obróbką, przetwórstwem ryb, skorupiaków, mięczaków, żab lub ich produktów oraz wyładowywaniem ze statku przetwórni produktów rybołówstwa – za każdą tonę produktów wprowadzanych do zakładu lub wyładowywanych ze statku przetwórni 3,86
z tym że minimalna opłata nie może być niższa niż 112,80
17 Nadzór nad przechowywaniem mięsa, mięsa mielonego, surowych wyrobów mięsnych, mięsa oddzielonego mechanicznie, produktów mięsnych, produktów mlecznych, jaj konsumpcyjnych, produktów jajecznych, ryb, skorupiaków, mięczaków, żab lub produktów pochodzących z ryb, skorupiaków, mięczaków i żab
1) trwający nie dłużej niż godzinę: 112,80
2) trwający dłużej niż godzinę:
a) za pierwszą godzinę 112,80
b) za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny 14,10
18 Nadzór nad działalnością związaną ze sprzedażą bezpośrednią
1) trwający nie dłużej niż godzinę 11,28
2) trwający dłużej niż godzinę:
a) za pierwszą godzinę 11,28
b) za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny 1,41
19 Nadzór nad wytwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu i transportem pasz i pasz leczniczych przeznaczonych do obrotu oraz warunkami ich przechowywania lub sprzedaży 112,80
1) trwający nie dłużej niż godzinę 112,80
2) trwający dłużej niż godzinę:
a) za pierwszą godzinę 112,80
b) za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny 14,10
20 Nadzór nad prowadzeniem działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej
1) trwający nie dłużej niż godzinę 11,28
2) trwający dłużej niż godzinę:
a) za pierwszą godzinę 11,28
b) za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny 1,41
21 Nadzór nad porcjowaniem, pakowaniem i przepakowywaniem miodu
1) trwający nie dłużej niż godzinę 112,80
2) trwający dłużej niż godzinę:
a) za pierwszą godzinę 112,80
b) za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny 14,10
22 Nadzór nad produkcją żywności znajdującej się w rolniczym handlu detalicznym
1) trwający nie dłużej niż godzinę 11,28
2) trwający dłużej niż godzinę:
a) za pierwszą godzinę 11,28
b) za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny 1,410
23 Nadzór nad obrotem hurtowym produktami leczniczymi weterynaryjnymi prowadzonym w hurtowniach farmaceutycznych produktów leczniczych weterynaryjnych
1) trwający nie dłużej niż godzinę 112,80
2) trwający dłużej niż godzinę:
a) za pierwszą godzinę 112,80
b) za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny 14,10
24 Nadzór nad obrotem detalicznym produktami leczniczymi weterynaryjnymi prowadzonym w zakładach leczniczych dla zwierząt i ilością stosowanych w tych zakładach produktów leczniczych weterynaryjnych
1) trwający nie dłużej niż godzinę 112,80
2) trwający dłużej niż godzinę:
a) za pierwszą godzinę 112,80
b) za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny 14,10
25 Nadzór nad obrotem detalicznym produktami leczniczymi weterynaryjnymi wydawanymi bez przepisu lekarza sprawowanym u przedsiębiorców prowadzących działalność w tym zakresie po zgłoszeniu wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii
1) trwający nie dłużej niż godzinę 112,80
2) trwający dłużej niż godzinę:
a) za pierwszą godzinę 112,80
b) za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny 14,10
26 Nadzór nad produkcją wysoko rafinowanego siarczanu chondroityny, kwasu hialuronowego, innych produktów z hydrolizowanych cząstek, chitozanu, glukozaminy, podpuszczki, karuku i aminokwasów
1) trwający nie dłużej niż godzinę 112,80
2) trwający dłużej niż godzinę:
a) za pierwszą godzinę 112,80
b) za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny 14,10
27 Nadzór nad produkcją żelatyny i kolagenu – za tonę surowca do produkcji 2,2715
z tym że minimalna opłata za kontrolę nie może być niższa niż 112,80
28 Złożenie wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w art. 25a ust. 3 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej 195,14
29 Złożenie wniosku o wydanie zatwierdzenia, o którym mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 638) 63,82
30 Złożenie wniosku, o którym mowa w art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1753), o zatwierdzenie projektu technologicznego:
1) zakładu przetwórstwa mleka, w którym maksymalna tygodniowa zdolność produkcyjna ma wynosić nie więcej niż pięć ton 129,48
2) zakładu pakowania, o którym mowa w ust. 5.4 załącznika I do rozporządzenia nr 853/2004, w którym maksymalna tygodniowa zdolność produkcyjna ma wynosić nie więcej niż pięć ton 129,48
3) punktu skupu mleka 129,48
4) innego zakładu, niż określone w pkt 1–3 587,95
31 Złożenie wniosku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1753), o zatwierdzenie:
1) rzeźni, w której maksymalna tygodniowa zdolność produkcyjna ma wynosić powyżej:
a) 20 jednostek przeliczeniowych, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy, zwierząt gospodarskich kopytnych lub kopytnych zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych,
b) 3000 sztuk drobiu,
c) 100 sztuk ptaków bezgrzebieniowych,
d) 3000 sztuk zajęczaków, nutrii, dzikiego ptactwa utrzymywanego w warunkach fermowych, z wyjątkiem ptaków bezgrzebieniowych; 1 088,82
2) zakładu rozbioru mięsa, zakładu obróbki dziczyzny, zakładu mielenia mięsa, zakładu produkującego surowe wyroby mięsne, zakładu mechanicznego odkastniania mięsa, a także zakładu przetwórstwa mięsa
– w którym maksymalna tygodniowa zdolność produkcyjna ma wynosić powyżej pięciu ton mięsa bez kości lub równoważną ilość mięsa z kością 1 088,82
3) zakładu zajmującego się świeżymi rybami, zakładu przetwórstwa produktów rybołówstwa, zakładu mechanicznego odkastaniania produktów rybołówstwa oraz zakładu wysyłkowego i zakładu oczyszczania żywych mięczaków dwuskorupowych
– w którym maksymalna tygodniowa zdolność produkcyjna ma wynosić powyżej pięciu ton 1 088,82
4) zakładu przetwarzającego żelatynę i kolagen 1 088,82
5) innego zakładu, niż określone w pkt 1–4 366,66
32 Złożenie wniosku o nadanie zakładowi uprawnienia, o którym mowa w art. 21a ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego 365,66
33 Złożenie wniosku, o którym mowa w art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach (Dz. U. z 2019 r. poz. 269 oraz z 2020 r. poz. 284, 285 i 2175) 169,20
34 Złożenie wniosku o wydanie pozwolenia weterynaryjnego na przywóz przesyłki:
a) zwierząt zawierającej:
– do 100 gatunków zwierząt 173,90
– od 101 do 300 gatunków zwierząt 408,90
– powyżej 300 gatunków zwierząt 761,40
b) próbek badawczych i diagnostycznych zawierającej uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego lub produkty pochodne 544,71
35 Złożenie wniosku o wydanie świadectwa zatwierdzenia środka transportu przeznaczonego do długotrwałego transportu zwierząt 300
36 Wydanie decyzji, o której mowa w art. 35 ust. 1 lit. a, b i c rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 998/2003 112,8
37 Kontrola urzędowa, o której mowa w art. 79 ust. 2 lit. b rozporządzenia 2017/625 436,16
38 Kontrola urzędowa, o której mowa w art. 79 ust. 2 lit. c rozporządzenia 2017/625:
1) przeprowadzona w rzeźni,
2) przeprowadzona w zakładzie rozbioru, zakładzie obróbki dziczyzny, zakładzie mielenia mięsa, zakładzie produkującym surowe wyroby mięsne, zakładzie mechanicznego odkastniania mięsa, zakładzie przetwórstwa mięsa,
3) przeprowadzona w zakładzie zajmującym się świeżymi rybami, zakładzie przetwórstwa produktów rybołówstwa, zakładzie mechanicznego odkastaniania produktów rybołówstwa oraz w zakładzie wysyłkowy i zakładzie oczyszczania żywych mięczaków dwuskorupowych,
4) przeprowadzona w zakładzie przetwórstwa mleka,
5) przeprowadzona w zakładzie pakowania jaj,
6) przeprowadzona w zakładzie produkcji jaj płynnych, zakładzie przetwórstwa jaj,
7) przeprowadzona w innym zakładzie zatwierdzonym,
Cool przeprowadzona w zakładzie, który podlega rejestracji zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 852/2004, z wyłączeniem ferm jaj konsumpcyjnych, podmiocie prowadzącym rolniczy handel detaliczny, podmiocie prowadzącym sprzedaż bezpośrednią. 351,88
9) zakładu prowadzącego działalność w zakresie pasz 154,54
10) zakładu prowadzącego działalność w zakresie ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego lub produktów pochodnych 165,15
11) działalności polegającej na obrocie, pośrednictwie w tym obrocie lub skupie zwierząt, działalności polegającej na przewozie zwierząt, miejsca gromadzenia zwierząt, punktu kontroli, targowiska 178,15
12) centrum pozyskiwania i przechowywania nasienia, zespołu pozyskiwania i wytwarzania zarodków, punktu kopulacyjnego 167,57
13) zakładu drobiu 348,14
14) schroniska dla zwierząt 169,50
15) miejsca chowu lub hodowli zwierząt akwakultury 188,13
16) miejsca chowu lub hodowli zwierząt dzikich utrzymywanych jak zwierzęta gospodarskie, w tym jeleniowate 200,28
17) gospodarstwa utrzymującego zwierzęta gospodarskie w celu wprowadzania na rynek tych zwierząt lub produktów z tych zwierząt lub od tych zwierząt, w przypadku gospodarstwa utrzymującego:
a) drób 221,05
b) bydło 205,83
c) świnie 172,87
d) pozostałe zwierzęta 212,71
1Cool obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi lub ilości stosowanych produktów leczniczych weterynaryjnych 645,44
19) wytwarzania lub wprowadzania do obrotu pasz leczniczych lub produktów pośrednich lub dystrybucji pasz leczniczych 645,44
39 Kontrola oczyszczania lub odkażania środków transportu używanych do przewozu zwierząt gospodarskich, powracających na terytorium Unii Europejskiej z państw trzecich, nakazanego w przepisach wydanych na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt 57,14
40 Kontrola środków transportu, o których mowa w art. 44 ust. 4 lit. a
ozporządzenia 2017/625 57,14
Załącznik nr 2

Opłaty za badania laboratoryjne wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną.

Poz. Rodzaj badania Opłata w zł
1 2 3
I Badania żywności
1 Badanie mikrobiologiczne produktów pochodzenia zwierzęcego 149,60
2 Badanie chemiczne żywności pochodzenia zwierzęcego 434,28
II Badania zwierząt:
1 Badanie histopatologiczne 145,78
2 Badanie sekcyjne zwierzęcia
- ryby, ptaki, małe ssaki itp. 46,53
- psy i inne duże ssaki 248,16
3 Oznaczanie antybiotykooporności szczepu bakteryjnego 62,04
4 Badanie mikrobiologiczne materiału klinicznego pochodzącego od zwierząt (bez antybiogramu) 77,55
5 Badanie parazytologiczne 63,32
6 Badanie techniką PCR (badanie puli) 93,06
7 Badanie metodą hodowli komórkowej 308,58
8 Badanie metodą immunodyfuzji 62,04
9 Badanie metodą ELISA 18,61
10 Badanie metodą OWD 104,73
III Badania pasz, ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego lub produktów pochodnych
1 Liczba Enterobacteriaceae 91,27
2 Obecność pałeczek Salmonella spp. 92,57
3 Obecność przetworzonego białka zwierzęcego 217,33
4 Ogólna liczba drobnoustrojów tlenowych 76,12
5 Wilgotność i zawartość innych substancji lotnych 147,99
6 Zawartość azotu - zawartość białka ogólnego z obliczeń 227,14
7 Zawartość popiołu surowego 158,29
8 Zawartość tłuszczu surowego 198,06
9 Liczba Clostridium perfringens 55,20
10 Kokcydiostatyki - monenzyna, salinomycyna, narazyna 157,23
11 Obecność substancji przeciwbakteryjnych 155,10
12 Obecność DNA modyfikacji genetycznych 60,63
13 Ekstrakcja DNA roślinnego 305,37
14 Ocena homogeniczności (jednorodności) mieszanek paszowych na podstawie badania stopnia wymieszania wybranego składnika 496,32
15 Oznaczanie zawartości włókna surowego 310,20
16 Makroelementy: zawartość wapnia (Ca), potasu (K), magnezu (Mg) i sodu (Na) 341,22
17 Zawartość fosforu (P). 328,01
18 Zawartość pierwiastków - mikroelementy: mangan (Mn), miedź (Cu), żelazo (Fe) lub cynk (Zn) 288,49
19 Zawartość pierwiastków - metale toksyczne:
- rtęć (Hg) 162,03
- kadm (Cd), ołów (Pb) 236,34
- arsen (As) 473,93
20 Kobalt (Co) 232,10
21 Molibden (Mo) 232,10
22 Selen (Se) 486,57
23 Zawartość azotynów 178,03
24 FIPRONIL 168,14
25 Oznaczanie pestycydów - Pyretroidy i Pestycydy 1 239,77
26 Zawartość mykotoksyn 398,62
27 Zawartość mocznika 272,98
28 Niedozwolone antybiotykowe stymulatory wzrostu 162,37
29 Beztlenowe laseczki przetrwalnikujące w 0.0001 g [N] 100,07
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Włodek Szczerbiak
Administrator


Dołączył: 02 Wrz 2005
Posty: 1396
Skąd: Ciechocinek

PostWysłany: 27 Maj 2021, 10:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Projekt z dnia 17 maja 2021 r.
USTAWA
z dnia ....................... 2021 r.
o zmianie ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej oraz niektórych innych ustaw ), )
Art. 1. W ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 306) wprowadza się następujące zmiany:
1) w tytule ustawy dodaje się odnośnik nr 1 w brzmieniu:
„1) Niniejsza ustawa służy stosowaniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, zmieniającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001, (WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr 652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE) nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE, oraz uchylającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG, 96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych) (Dz. Urz. UE L 95 z 07.04.2017, str. 1, z późn. zm.).”;
2) w art. 1:
a) uchyla się pkt 2 i 3,
b) w pkt 3 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 4 w brzmieniu:
„4) zasady wykonywania zadań przez Inspekcję, w szczególności przeprowadzania kontroli, w tym kontroli urzędowych w rozumieniu art. 2 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, zmieniającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001, (WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr 652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE) nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE, oraz uchylającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG, 96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych) (Dz. Urz. UE L 95 z 07.04.2017, str. 1, z późn. zm. )), zwanych dalej „kontrolami urzędowymi”, oraz wykonywania innych czynności w rozumieniu art. 2 ust. 2 tego rozporządzenia, zwanych dalej „innymi czynnościami urzędowymi”.”;
3) art. 2 otrzymuje brzmienie:
„Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
1) prawodawstwo weterynaryjne – przepisy Unii Europejskiej dotyczące zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego w zakresie weterynarii, a także przepisy wdrażające lub wykonujące te przepisy, w szczególności przepisy o produktach pochodzenia zwierzęcego, ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, a także o ochronie zwierząt;
2) przesyłka – przesyłkę w rozumieniu art. 3 pkt 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, zmieniającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001, (WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr 652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE) nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE, oraz uchylającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG, 96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych), zwanego dalej „rozporządzeniem 2017/625”;
3) przywóz – wprowadzenie na terytorium Unii lub wprowadzenie do Unii w rozumieniu art. 3 pkt 40 rozporządzenia 2017/625;
4) tranzyt – tranzyt w rozumieniu art. 3 pkt 44 rozporządzenia 2017/625.”;
4) w art. 3:
a) w ust. 1 w pkt 2 w lit. b kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się lit. c w brzmieniu:
„c) produktów złożonych określonych w przepisach Unii Europejskiej wydanych na podstawie art. 47 ust. 2 lit. a rozporządzenia 2017/625.”,
b) w ust. 2 w pkt 4:
– lit. a otrzymują brzmienie:
„a) kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych,”,
– uchyla się lit. b,
 po lit. d dodaje się lit. da w brzmieniu:
„da) kontroli preparatów weterynaryjnych adaptacyjnych stosowanych w medycynie weterynaryjnej w rozumieniu art. 2 pkt 45 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt, oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, mającej na celu ustalenie, czy wprowadzone do obrotu lub używania preparaty znajdują się w wykazie, o którym mowa w art. 76d ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt,”,
c) w ust. 6 pkt 1 i 2 otrzymują brzmienie:
„1) kontroli urzędowej, o której mowa w art. 47 ust. 1 rozporządzenia 2017/625, dotyczącej środków transportu, w tym okrętów i statków powietrznych, wykorzystywanych do przewozu zwierząt, produktów pochodzenia zwierzęcego lub produktów złożonych określonych w przepisach Unii Europejskiej wydanych na podstawie art. 47 ust. 2 lit. a rozporządzenia 2017/625, na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych;
2) kontroli urzędowej zakładów zaopatrujących lub ubiegających się o zaopatrywanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w produkty pochodzenia zwierzęcego.”;
5) w art. 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Organy Inspekcji, przy wykonywaniu swoich zadań, współpracują z właściwymi organami prokuratury i administracji rządowej, jednostkami samorządu terytorialnego oraz organami samorządu lekarsko-weterynaryjnego.”;
6) uchyla się art. 4a;
7) w art. 5:
a) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Zadania organów Inspekcji wykonują:
1) pracownicy Inspekcji oraz osoby wyznaczone do wykonywania określonych czynności, będący:
a) urzędowymi lekarzami weterynarii w rozumieniu art. 3 pkt 32 rozporządzenia 2017/625,
b) urzędowymi pracownikami pomocniczymi w rozumieniu art. 3 pkt 49 rozporządzenia 2017/625,
c) pracownikami wyznaczonymi przez właściwe organy w rozumieniu art. 2 pkt. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/624 z dnia 8 lutego 2019 r. dotyczącego szczególnych przepisów w dziedzinie przeprowadzenia kontroli urzędowych dotyczących produkcji mięsa oraz obszarów produkcyjnych i obszarów przejściowych w odniesieniu do żywych małży zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 (Dz. Urz. UE L 131 z 17.05.2019, str. 1), zwanego dalej „rozporządzeniem 2019/624”;
2) pracownicy Inspekcji niebędący osobami, o których mowa w pkt 1;
3) osoby wyznaczone do wykonywania czynności o charakterze pomocniczym, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 16 ust. 6 pkt 1.”,
b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Osoby, o których mowa w ust. 2, wyznaczone do wykonywania określonych czynności, wykonują powierzone czynności pod nadzorem i w imieniu organów Inspekcji.”,
c) uchyla się ust. 4 i 5;
Cool po art. 5 dodaje się art. 5a w brzmieniu:
„Art. 5a. Główny Lekarz Weterynarii przekazuje Komisji Europejskiej oraz udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie administrowanej przez urząd obsługujący ten organ informacje określone w art. 4 ust. 4 lit. a i b rozporządzenia 2017/625 w odniesieniu do organów wykonujących zadania określone w ustawie.”;
9) w art. 7a ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Organem doradczo-opiniodawczym Głównego Lekarza Weterynarii w zakresie funkcjonowania laboratoriów dla celów kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych określonych w rozporządzeniu 2017/625, jest Rada do spraw Laboratoriów.”;
10) art. 8a otrzymuje brzmienie:
„Art. 8a. Do postępowań w sprawach:
1) o których mowa w art. 15f ust. 1, art. 15i ust. 3 i art. 25a ust. 3,
2) dotyczących uchylenia, zmiany lub stwierdzenia nieważności decyzji wydanej na podstawie art. 15f ust. 1, art. 15i ust. 3 i art. 25a ust. 3 oraz w sprawach wznowienia postępowania zakończonego wydaniem takiej decyzji
– nie stosuje się przepisów art. 29 i art. 32 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162).”;
11) w art. 11 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Graniczny lekarz weterynarii wykonuje swoje zadania przy pomocy granicznego inspektoratu weterynarii, którego jest kierownikiem. W ramach granicznego inspektoratu weterynarii funkcjonują punkty kontroli granicznej.”;
12) w art. 13:
a) w ust. 1 po pkt 11 dodaje się pkt 11a i 11b w brzmieniu:
„11a) opracowuje projekt planu awaryjnego, o którym mowa w art. 115 ust. 1 rozporządzenia 2017/625, w zakresie żywności pochodzenia zwierzęcego, żywności, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 2 lit. b, oraz pasz i przedkłada go do zatwierdzenia ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa;
11b) jest instytucją łącznikową, o której mowa w art. 103 ust. 1 rozporządzenia 2017/625, w zakresie zadań organów Inspekcji, oraz wykonuje w tym zakresie obowiązki państwa członkowskiego, o których mowa w art. 103 ust. 3 rozporządzenia 2017/625”;”,
b) po ust. 1b dodaje się ust. 1c w brzmieniu:
„1c. Główny Lekarz Weterynarii wykonuje zadania pojedynczego organu określone w art. 4 ust. 2 lit. b rozporządzenia 2017/625 w obszarze określonym w art. 1 ust. 2:
1) lit. a rozporządzenia 2017/625 w zakresie dotyczącym żywności, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 2, z wyłączeniem przepisów mających na celu zapewnienie uczciwych praktyk handlowych, ochrony interesów konsumentów i zapewnienia im prawa do informacji oraz przepisów dotyczących wytwarzania materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością;
2) lit. c–f rozporządzenia 2017/625.”,
c) uchyla się ust. 2–8,
d) ust. 9 otrzymuje brzmienie:
„9. Główny Lekarz Weterynarii składa, do dnia 30 czerwca, ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa sprawozdanie z realizacji zadań Inspekcji w roku ubiegłym.”;
13) po art. 14 dodaje się art. 14a i art. 14b w brzmieniu:
„Art. 14a. 1. W zakresie zadań Inspekcji powiatowy lekarz weterynarii właściwy ze względu na miejsce przeprowadzania kontroli urzędowych i wykonywania innych czynności urzędowych wykonuje zadania właściwego organu w rozumieniu art. 3 pkt 3 rozporządzenia 2017/625, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.
2. Główny Lekarz Weterynarii oraz wojewódzki, powiatowy i graniczny lekarz weterynarii wykonują zadania właściwego organu określone w art. 5 ust. 4 akapit drugi rozporządzenia 2017/625 w odniesieniu do osób, o których mowa w art. 5 ust. 2.
Art. 14b. Powiatowy lekarz weterynarii wydaje zaświadczenia o spełnianiu:
1) minimalnych standardów co do higieny i warunków utrzymania zwierząt w gospodarstwie w zakresie niezbędnym do ubiegania się lub otrzymania pomocy finansowej albo dofinansowania ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOiGR);
2) warunków utrzymania zwierząt gospodarskich w zakresie niezbędnym do ubiegania się lub otrzymania pomocy finansowej ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).”;
14) po art. 15 dodaje się art. 15a–15i w brzmieniu:
„Art. 15a. 1. Główny Lekarz Weterynarii jest organem właściwym w zakresie wyznaczenia punktów kontroli granicznej, o których mowa w art. 59 rozporządzenia 2017/625, w których przeprowadza się kontrolę zwierząt i towarów, zwanych dalej „punktami kontroli granicznej”, oraz wycofania, zawieszenia lub ponownego wyznaczenia takich punktów.
2. Główny Lekarz Weterynarii informuje Komisję Europejską o wszelkich zmianach w infrastrukturze lub funkcjonowaniu punktu kontroli granicznej.
3. Główny Lekarz Weterynarii prowadzi i udostępnia na swojej stronie internetowej aktualny wykaz wyznaczonych punktów kontroli granicznej.
Art. 15b. 1. Graniczny lekarz weterynarii jest właściwym organem do przeprowadzania kontroli urzędowych oraz wykonywania innych czynności urzędowych dotyczących:
1) zwierząt i towarów w punkcie kontroli granicznej niezależnie od tego czy te zwierzęta i towary podlegają kontroli, o której mowa w art. 47 ust. 1 lit. a, b, df rozporządzenia 2017/625;
2) środków transportu, o których mowa w art. 44 ust. 4 lit. a rozporządzenia 2017/625.
2. W przypadkach, o których mowa w art. 65 ust. 2 rozporządzenia 2017/625, kontrolę urzędową zwierząt i towarów, o których mowa w art. 47 ust. 1 lit. a, b i df rozporządzenia 2017/625, oraz inne czynności urzędowe dotyczące takich zwierząt i towarów, wykonuje:
1) graniczny lekarz weterynarii, w przypadku gdy zwierzęta lub towary znajdują się w punkcie kontroli granicznej;
2) powiatowy lekarz weterynarii, w przypadku gdy zwierzęta lub towary znajdują się w miejscu innym niż punkt kontroli granicznej.
3. Graniczny lekarz weterynarii przeprowadzający kontrole urzędowe i inne czynności urzędowe w portach morskich współpracuje z organami celnymi w zakresie tych kontroli i czynności, w szczególności informuje naczelnika urzędu celno-skarbowego właściwego dla portu morskiego o terminie, w tym o godzinie i miejscu planowanej kontroli. Graniczny lekarz weterynarii przeprowadza takie kontrole i wykonuje takie czynności w portach morskich w sposób pozwalający na zachowanie terminów, o których mowa w art. 60 ust. 25 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 422, 464 i 694).
Art. 15c. Zarządzający przejściami granicznymi są obowiązani do nieodpłatnego udostępniania odpowiednich pomieszczeń biurowych, laboratoryjnych, socjalnych oraz powierzchni magazynowych dla zatrzymanych przesyłek, spełniających wymagania określone w przepisach o ochronie zdrowie zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt lub ochronie zdrowia publicznego.
Art. 15d. Przesyłkę zwierząt, o których mowa w art. 15b ust. 1 pkt 1, transportuje się pod dozorem celnym do punktu kontroli granicznej lub stacji kwarantanny, jeżeli przepisy odrębne o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt lub ochronie zdrowia publicznego obowiązujące w państwach członkowskich Unii Europejskiej tak stanowią.
Art. 15e. 1. Jeżeli przepisy odrębne obowiązujące na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej albo przepisy państwa miejsca przeznaczenia przewidują poddanie przesyłki zwierząt kwarantannie lub izolacji, kwarantannę lub izolację przeprowadza się w:
1) zatwierdzonej stacji kwarantanny znajdującej się w państwie pochodzenia przesyłki zwierząt;
2) zatwierdzonej stacji kwarantanny znajdującej się na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej;
3) gospodarstwie miejsca przeznaczenia przesyłki zwierząt.
2. Jeżeli graniczny lekarz weterynarii nakaże, w drodze decyzji, kwarantannę lub izolację przesyłki zwierząt, to odbywa się ona, w zależności od stwierdzonego ryzyka, w jednym z następujących miejsc:
1) w punkcie kontroli granicznej lub w jego pobliżu;
2) w gospodarstwie miejsca przeznaczenia przesyłki zwierząt;
3) w stacji kwarantanny znajdującej się w pobliżu gospodarstwa miejsca przeznaczenia przesyłki zwierząt.
3. Nadzór nad stacją kwarantanny sprawuje graniczny lekarz weterynarii, a jeżeli stacja kwarantanny znajduje się poza obszarem właściwości tego lekarza, nadzór sprawuje właściwy powiatowy lekarz weterynarii.
Art. 15f. 1. Właściwym organem do uznania składu, o którym mowa w art. 23 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/2124 z dnia 10 października 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w odniesieniu do przepisów dotyczących kontroli urzędowych przesyłek zwierząt i towarów w tranzycie, przeładunku i w trakcie dalszego transportu przez terytorium Unii oraz zmieniającego rozporządzenia Komisji (WE) nr 798/2008, (WE) nr 1251/2008, (WE) nr 119/2009, (UE) nr 206/2010, (UE) nr 605/2010, (UE) nr 142/2011, (UE) nr 28/2012, rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/759 i decyzję Komisji 2007/777/WE (Dz. Urz. UE L 321 z 12.12.2019, str. 73), zwanego dalej „rozporządzeniem 2019/2124”, wycofania uznania lub tymczasowego zawieszenia uznania jest graniczny lekarz weterynarii właściwy ze względu na miejsce położenia tego składu albo powiatowy lekarz weterynarii.
2. Uznania, wycofania uznania lub tymczasowego zawieszenia uznania, o których mowa w ust. 1, dokonuje się w drodze decyzji. Uznania składu dokonuje się na wniosek podmiotu prowadzącego ten skład.
3. Główny Lekarz Weterynarii:
1) jest organem właściwym w zakresie realizacji zadań, o których mowa w art. 25 rozporządzenia 2019/2124;
2) może wyznaczyć system informacyjny, inny niż system, o którym mowa w art. 131 rozporządzenia 2017/625, w celu powiadamiania o przesyłkach, o których mowa w art. 16 rozporządzenia 2019/2124, oraz innych przesyłkach, w przypadku gdy przepisy Unii Europejskiej tak stanowią.
Art. 15g. Koszty związane z dojazdem do miejsc dokonywania czynności wynikających z zastosowania środków, o których mowa w art. 6669 i art. 71 rozporządzenia 2017/625, ponosi osoba odpowiedzialna za przesyłkę.
Art. 15h. Kontrole urzędowe mrożonego tuńczyka, który nie został odgłowiony ani wypatroszony i który został wyładowany bezpośrednio w portach Unii ze statku rybackiego pływającego pod banderą państwa trzeciego, przeprowadza w zakładzie przetwórczym powiatowy lekarz weterynarii, zgodnie z przepisami rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/2126 z dnia 10 października 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w odniesieniu do przepisów dotyczących określonych kontroli urzędowych odnoszących się do niektórych kategorii zwierząt i towarów, środków stosowanych po przeprowadzeniu tych kontroli oraz niektórych kategorii zwierząt i towarów zwolnionych z kontroli urzędowych w punktach kontroli granicznej (Dz. Urz. UE L 321 z 12.12.2019, str. 104).
Art. 15i. 1. Właściwy miejscowo wojewoda wykonuje zadania właściwego organu określone w art. 8 i art. 12 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/2122 z dnia 10 października 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 w odniesieniu do niektórych kategorii zwierząt i towarów zwolnionych z kontroli urzędowych w punktach kontroli granicznej i w odniesieniu do określonych kontroli bagażu osobistego pasażerów i małych przesyłek towarów wysyłanych do osób fizycznych i nieprzeznaczonych do wprowadzenia do obrotu oraz zmieniające rozporządzenie Komisji (UE) nr 142/2011 (Dz. Urz. UE L 321 z 12.12.2019, str. 45), zwanego dalej „rozporządzeniem 2019/2122”, w zakresie produktów pochodzenia zwierzęcego, produktów złożonych i produktów uzyskanych z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, o których mowa w art. 7 rozporządzenia 2019/2122, oraz zwierząt domowych, o których mowa w art. 11 rozporządzenia 2019/2122.
2. Właściwy miejscowo organ celny albo organ administracji rządowej upoważniony do wykonywania niektórych zadań organów celnych zgodnie z przepisami prawa celnego jest właściwym organem, o którym mowa w art. 9 i art. 10 rozporządzenia 2019/2122.
3. Zgody, o której mowa w art. 6 ust. 2 rozporządzenia 2019/2122, udziela powiatowy lekarz weterynarii.
4. Produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty złożone i produkty uzyskane z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, o których mowa w art. 7 rozporządzenia 2019/2122, oraz małe przesyłki tych produktów, o których mowa w art. 10 rozporządzenia 2019/2122, niespełniające wymagań określonych w rozporządzeniu 2019/2122, przekazane przez podróżnych lub operatora świadczącego usługi pocztowe organom, o których mowa w ust. 2, do unieszkodliwienia, są przechowywane, transportowane i niszczone zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (rozporządzenie o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego) (Dz. Urz. UE L 300 z 14.11.2009, str. 1, z późn. zm. )).
5. Koszty zniszczenia produktów i przesyłek określonych w ust. 4 ponosi organ celny albo organ administracji rządowej upoważniony do wykonywania niektórych zadań organów celnych zgodnie z przepisami prawa celnego.”;
15) w art. 16:
a) w ust. 1:
– w pkt 1:
– – lit. d otrzymuje brzmienie:
„d) sprawowania nadzoru nad ubojem zwierząt gospodarskich kopytnych, drobiu, zajęczaków i zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych, o których mowa w ust. 1.2–1.4 i 1.6 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiającym szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego (Dz. Urz. UE L 139 z 30.04.2004, str. 55, z późn. zm. ) – Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 45, str. 14), zwanego dalej „rozporządzeniem nr 853/2004”, w tym badania dobrostanu zwierząt po ich przybyciu do rzeźni, badania przedubojowego i poubojowego, oceny mięsa i nadzoru nad przestrzeganiem w czasie uboju przepisów o ochronie zwierząt,”,
– – lit. g–j otrzymują brzmienie:
„g) sprawowania nadzoru nad punktami odbioru mleka, jego przetwórstwem oraz przechowywaniem produktów mleczarskich i wystawiania wymaganych świadectw zdrowia,
h) sprawowania nadzoru nad wyładowywaniem ze statków rybackich, w tym statków chłodni, statków zamrażalni i statków przetwórni, produktów rybołówstwa, nad obróbką, przetwórstwem i przechowywaniem tych produktów oraz ślimaków i żab i wystawiania wymaganych świadectw zdrowia,
i) sprawowania nadzoru nad przetwórstwem i przechowywaniem jaj konsumpcyjnych i produktów jajecznych i wystawiania wymaganych świadectw zdrowia,
j) pobierania próbek do badań w zakresie:
– bezpieczeństwa żywności,
– innym niż określony w tiret pierwsze,”,
– pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„2) wyznaczać osoby niebędące pracownikami Inspekcji, spełniające wymagania dotyczące kwalifikacja, do wykonywania:
a) czynności określonych w art. 18 ust. 2 i 4 rozporządzenia 2017/625, jako urzędowych pracowników pomocniczych w rozumieniu art. 3 pkt 49 rozporządzenia 2017/625,
b) kontroli urzędowych, o których mowa w art. 18 ust. 7 lit. i rozporządzenia 2017/625, jako pracowników wyznaczonych przez właściwe organy w rozumieniu art. 2 pkt 5 rozporządzenia 2019/624,
c) czynności o charakterze pomocniczym określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 16 ust. 6 pkt 1.”,
b) ust. 1c otrzymuje brzmienie:
„1c. Do lekarzy weterynarii, o których mowa w ust. 1a, przepisy ust. 2, 3 i 45a stosuje się odpowiednio.”,
c) po ust. 2a dodaje się ust. 2b i 2c w brzmieniu:
„2b. Po wyznaczeniu do wykonywania czynności, o którym mowa w ust. 1, wyznaczony lekarz weterynarii składa powiatowemu lekarzowi weterynarii oświadczenie, że nie zachodzą okoliczności powodujące wątpliwości co do bezstronnego wykonywania czynności objętych wyznaczeniem oraz że nie pozostaje w konflikcie interesów w związku z wykonywaniem tych czynności, a także:
1) o niewykonywaniu zajęć zarobkowych albo
2) o wykonywaniu zajęć zarobkowych, wskazując następujące informacje:
a) określenie czynności wykonywanych w ramach tych zajęć,
b) określenie podmiotu, na rzecz którego te zajęcia wykonuje, oraz, odpowiednio, miejsca lub obszaru ich wykonywania,
c) okres wykonywania tych zajęć.
2c. W przypadku zmiany danych zawartych w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2b, wyznaczony lekarz weterynarii składa powiatowemu lekarzowi weterynarii oświadczenie o zmianie tych danych, zawierające aktualne dane, w terminie 7 dni od dnia zmiany tych danych.”,
d) w ust. 5 po pkt 4 dodaje się pkt 4a w brzmieniu:
„4a) gdy zachodzą okoliczności powodujące wątpliwości co do bezstronnego wykonywania czynności objętych wyznaczeniem lub osoba wyznaczona pozostaje w konflikcie interesów w związku z wykonywaniem tych czynności, lub nie złożyła oświadczenia, o którym mowa w ust. 2c;”,
e) po ust. 5a dodaje się ust. 5b–5d w brzmieniu:
„5b. Każdy podmiot jest obowiązany do złożenia powiatowemu lekarzowi weterynarii, na wniosek tego organu, w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego wniosku, oświadczenia zawierającego dane określone w ust. 2b o zajęciach zarobkowych wykonywanych na rzecz tego podmiotu przez lekarza weterynarii, który przedłożył powiatowemu lekarzowi weterynarii oświadczenie, w przypadku o którym mowa w ust. 2c, lub jest wyznaczony przez ten organ do wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1.
5c. Oświadczenia, o których mowa w ust. 2b, 2c i 5b, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
5d. Kwalifikacje lekarzy weterynarii i innych osób wyznaczonych do wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. d–f, lit. j tiret pierwsze i lit. l oraz pkt 2 lit. a i b, określają przepisy Unii Europejskiej wydane na podstawie art. 18 ust. 7 lit. j rozporządzenia 2017/625.”,
f) w ust. 6 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) zakres czynności wykonywanych przez osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c, oraz kwalifikacje tych osób,”;
16) po art. 18a dodaje się art. 18b i art. 18c w brzmieniu:
„Art. 18b. 1. Kontrola preparatów weterynaryjnych adaptacyjnych stosowanych w medycynie weterynaryjnej, o której mowa w art. 3 ust. 2 pkt 4 lit. da, jest prowadzona przez Głównego Lekarza Weterynarii i wojewódzkich lekarzy weterynarii.
2. Na wniosek Głównego Lekarza Weterynarii Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy współpracuje przy przeprowadzaniu kontroli preparatów weterynaryjnych adaptacyjnych stosowanych w medycynie weterynaryjnej.
Art. 18c. 1. Urzędowe zatrzymanie, o którym mowa w art. 137 ust. 3 lit. b rozporządzenia 2017/625, następuje w drodze decyzji określającej sposób postępowania z zatrzymanymi zwierzętami lub towarami oraz termin, do którego zostały zatrzymane.
2. Decyzja, o której mowa w ust. 1, podlega natychmiastowemu wykonaniu.
3. Stroną postępowania, o którym mowa w ust. 1, jest posiadacz zwierząt lub towarów podlegających urzędowemu zatrzymaniu.”;
17) w art. 19:
a) uchyla się ust. 5,
b) dodaje się ust. 8 w brzmieniu:
„8. Wykonywanie czynności, o których mowa w ust. 3, może się odbywać w obecności pracowników wojewódzkiego inspektoratu weterynarii lub Głównego Inspektoratu Weterynarii.”;
1Cool w art. 19b:
a) w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) okresowe – na podstawie planów kontroli sporządzanych przez powiatowego lekarza weterynarii, wojewódzkiego lekarza weterynarii lub Głównego Lekarza Weterynarii;”,
b) uchyla się ust. 2 i 3;
19) w art. 19c ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Kontrolę przeprowadza się w obecności podmiotu kontrolowanego albo osoby przez niego upoważnionej, a w razie ich nieobecności – w obecności innego pracownika podmiotu kontrolowanego.”;
20) w art. 19d w ust. 1 pkt 5 otrzymuje brzmienie:
„5) opis stwierdzonego w wyniku kontroli stanu faktycznego, w tym ujawnionych nieprawidłowości oraz ich zakresu;”;
21) art. 20 otrzymuje brzmienie:
„Art. 20. 1. Uprawnienia, o których mowa w art. 19 ust. 3, przysługują:
1) ekspertom Komisji Europejskiej oraz innych państw członkowskich przeprowadzającym kontrole i audyty, o których mowa w art. 116 rozporządzenia 2017/625;
2) pracownikom Inspekcji upoważnionym przez Głównego Lekarza Weterynarii, wojewódzkiego lekarza weterynarii, powiatowego lekarza weterynarii lub granicznego lekarza weterynarii, przeprowadzającym audyty, o których mowa art. 6 ust. 1 rozporządzenia 2017/625, lub dokonującym ustaleń, o których mowa w art. 27 ust. 2, art. 31 i art. 32. ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o kontroli w administracji rządowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 224).
2. Kontrole, o których mowa w ust. 1 pkt 1, przeprowadza się w obecności pracowników Inspekcji upoważnionych przez Głównego Lekarza Weterynarii, wojewódzkiego lekarza weterynarii, powiatowego lekarza weterynarii lub granicznego lekarza weterynarii.
3. Audyty i dokonywanie ustaleń, o których mowa w ust. 1 pkt 2, przeprowadza się w obecności pracowników upoważnionych przez kontrolowanego.”;
22) w art. 21 po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„1a. W przypadku rzeźni korzystających z krajowych środków dostosowujących, o których mowa w art. 13 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych lub art. 10 ust. 3 rozporządzenia nr 853/2004, za pomieszczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 1, można uznać wydzielone i odpowiednio wyposażone miejsce lub miejsca.”;
23) po art. 21 dodaje się art. 21a w brzmieniu:
„Art. 21a. 1. Wojewódzki lekarz weterynarii podaje do wiadomości publicznej w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej tego organu, w terminie do ostatniego dnia lutego, informacje określone w art. 11 ust. 1 rozporządzenia 2017/625, dotyczące kontroli urzędowych przeprowadzonych na obszarze województwa w poprzednim roku kalendarzowym.
2. Powiatowy lekarz weterynarii przekazuje wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii, w terminie do dnia 31 stycznia, dane niezbędne do przygotowania informacji, o których mowa w ust. 1.”;
24) w art. 24:
a) w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) pomieszczeniu, o którym mowa w załączniku III w sekcji I w rozdziale II w ust. 9 rozporządzenia nr 853/2004, udostępnianym pracownikom Inspekcji lub osobom wyznaczonym na podstawie art. 16 i art. 18 przez podmioty prowadzące działalność w zakresie produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego lub”,
b) ust. 2–4 otrzymują brzmienie:
„2. Pomieszczenie określone w ust. 1, w którym jest przeprowadzane badanie laboratoryjne mięsa na obecność włośni, zwane dalej „pracownią badania mięsa na obecność włośni”, powiatowy inspektorat weterynarii wyposaża w odczynniki i sprzęt niezbędny do prawidłowego przeprowadzenia tego badania, zapewniając ich stałą dostępność i przydatność, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2015/1375 z dnia 10 sierpnia 2015 r. ustanawiającym szczególne przepisy dotyczące urzędowych kontroli w odniesieniu do włośni (Trichinella) w mięsie (Dz. Urz. UE L 212 z 11.08.2015, str. 7, z późn. zm. )).
3. Kierownik zakładu higieny weterynaryjnej lub osoba przez niego upoważniona kontroluje, czy w pracowni badania mięsa na obecność włośni są spełniane wymagania w zakresie systemu zarządzania wskazanym w art. 37 ust. 4 lit. e rozporządzenia 2017/625.
4. Kierownik zakładu higieny weterynaryjnej o stwierdzeniu naruszenia wymagań określonych w ust. 3 w pracowni badania mięsa na obecność włośni przez:
1) osobę wyznaczoną na podstawie art. 16 lub 18,
2) pracownika Inspekcji
– informuje powiatowego lekarza weterynarii i wojewódzkiego lekarza weterynarii.”;
25) w art. 25:
a) ust. 1 skreśla się wyrazy „określonych w rozporządzeniu nr 882/2004,”,
b) w ust 2:
– w pkt 1 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:
„laboratoria urzędowe w rozumieniu art. 37 rozporządzenia 2017/625, obejmujące:”,
– pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„2) krajowe laboratoria referencyjne w rozumieniu art. 100 rozporządzenia 2017/625.”,
c) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Główny Lekarz Weterynarii jest właściwym organem w sprawach:
1) wyznaczenia laboratorium urzędowego w rozumieniu art. 37 rozporządzenia 2017/625, w odniesieniu do laboratoriów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 lit. ac, i cofnięcia takiego wyznaczenia;
2) czasowego wyznaczenia laboratorium urzędowego w rozumieniu art. 42 rozporządzenia 2017/625 i cofnięcia takiego wyznaczenia;
3) wyznaczenia laboratorium urzędowego zgodnie z art. 37 ust. 2 rozporządzenia 2017/625;
4) o których mowa w art. 38 ust. 3 i 4 rozporządzenia 2017/625.”,
d) w ust. 6 wyrazy „krajowe albo wspólnotowe laboratorium referencyjne” zastępuje się wyrazami „krajowe laboratorium referencyjne lub laboratorium referencyjne Unii Europejskiej”,
e) po ust. 6 dodaje się ust. 6a w brzmieniu:
„6a. Jeżeli brak jest krajowego laboratorium referencyjnego i laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej, które można wyznaczyć do przeprowadzenia wymaganych badań laboratoryjnych na podstawie ust. 6, Główny Lekarz Weterynarii, po zasięgnięciu opinii Rady do spraw Laboratoriów, wyznacza do przeprowadzenia tych badań inne laboratorium znajdujące się na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego EFTA.”,
f) w ust. 7 wyrazy „krajowe lub wspólnotowe laboratorium referencyjne” zastępuje się wyrazami „krajowe laboratorium referencyjne lub laboratorium referencyjne Unii Europejskiej”;
26) w art. 25a:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Kierownik laboratorium, o którym mowa w art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. d, ubiegającego się o status laboratorium urzędowego zatwierdzonego do przeprowadzania badań laboratoryjnych w danym kierunku i daną metodą dla celów kontroli urzędowych, składa w tym zakresie wniosek do Głównego Lekarza Weterynarii, na piśmie utrwalonym w postaci papierowej lub elektronicznej.”,
b) w ust. 2:
– pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„2) opinię w sprawie spełniania przez laboratorium wymagań określonych w art. 37 ust. 4 lit. a–e rozporządzenia 2017/625, wydaną nie wcześniej niż w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku, do której dołącza się raport krajowego laboratorium referencyjnego właściwego dla kierunku badań, a w przypadku gdy nie ma takiego krajowego laboratorium referencyjnego – laboratorium referencyjnego Unii Europejskiej znajdującego się na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego EFTA;”,
– w pkt 3 wyrazy „wspólnotowe laboratorium referencyjne” zastępuje się wyrazami „laboratorium referencyjne Unii Europejskiej”,
c) ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:
„3. Główny Lekarz Weterynarii zatwierdza, w drodze decyzji administracyjnej, laboratorium ubiegające się o status laboratorium urzędowego zatwierdzonego do przeprowadzania badań laboratoryjnych, w zakresie kierunku i metody wskazanych we wniosku.
4. Laboratorium, które uzyskało status laboratorium, o którym mowa w ust. 1:
1) bierze udział w badaniach biegłości, o których mowa w art. 38 ust. 2 rozporządzenia 2017/625, przeprowadzanych przez właściwe dla danego kierunku badań krajowe laboratorium referencyjne, w terminach określonych w harmonogramie opracowanym przez krajowe laboratorium referencyjne, a w przypadku gdy nie ma takiego laboratorium referencyjnego – nie rzadziej niż raz na 4 lata w badaniach biegłości przeprowadzanych przez właściwe dla danego kierunku badań krajowe laboratorium referencyjne znajdujące się na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego EFTA lub laboratorium referencyjne Unii Europejskiej;
2) poddaje się kontroli właściwego dla danego kierunku badań krajowego laboratorium referencyjnego, w tym kontroli niezapowiedzianej;
3) bierze udział w międzylaboratoryjnych badaniach porównawczych i badaniach biegłości, o których mowa w art. 38 ust. 2 rozporządzenia 2017/625.”,
d) w ust. 5 wyrazy „krajowe lub wspólnotowe laboratorium referencyjne” zastępuje się wyrazami „krajowe laboratorium referencyjne lub laboratorium referencyjne Unii Europejskiej”,
e) w ust. 6:
– pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) krajowa jednostka akredytująca, o której mowa w art. 37 ust. 4 lit. e rozporządzenia 2017/625, cofnęła lub zawiesiła posiadaną przez laboratorium akredytację lub”,
– w pkt 2:
– – lit. a i b otrzymują brzmienie:
„a) dwukrotnie w kolejnych badaniach biegłości nie uzyskało wyników zgodnych z kryteriami określonymi przez krajowe laboratorium referencyjne lub laboratorium referencyjne Unii Europejskiej, które przeprowadziło te badania, lub nie poddało się badaniu biegłości, o którym mowa w ust. 4 pkt 1 i 3, lub ponownemu badaniu biegłości, o którym mowa w ust. 5, lub
b) uchyla się od poddania się kontroli, o której mowa w ust. 4 pkt 2, albo w wyniku takiej kontroli stwierdzono, że laboratorium nie spełnia warunków niezbędnych do przeprowadzenia badań, lub”,
– – lit. e otrzymuje brzmienie:
„e) nie przekazało powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na miejsce lokalizacji laboratorium oraz powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na miejsce pobrania próbki informacji, o których mowa w art. 51 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, lub”,
– dodaje się pkt 3 w brzmieniu:
„3) nie zostały podjęte działania naprawcze, o których mowa w art. 39 ust. 2 rozporządzenia 2017/625.”,
f) dodaje się ust. 10 i 11 w brzmieniu:
„10. Wniosek o ponowne zatwierdzenie laboratorium w zakresie kierunku i metody, w stosunku do którego została wydana decyzja, o której mowa w ust. 6, składa się zgodnie z ust. 1 i 2, nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna.
11. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do wniosku o zmianę w zakresie metody określonej w decyzji, o której mowa w ust. 3.”;
27) w art. 25b:
a) w ust. 1 w pkt 1 lit. b otrzymuje brzmienie:
„b) określone w art. 101 ust. 1 rozporządzenia 2017/625;”,
b) ust. 2 otrzymuje brzmienie:
„2. Krajowe laboratorium referencyjne właściwe dla danego kierunku badań sprawuje nadzór nad laboratoriami urzędowymi w zakresie prawidłowości wykonywania przez nie badań, przeprowadzając kontrolę, w szczególności sprzętu i odczynników stosowanych do tych badań, udziału w badaniach porównawczych oraz wyboru metod do akredytacji. Kontrolę przeprowadza się nie rzadziej niż raz na 3 lata, również na wniosek Głównego Lekarza Weterynarii,”,
c) po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:
„2a. Krajowe laboratorium referencyjne właściwe dla danego kierunku badań przeprowadza audyt laboratorium urzędowego, o którym mowa w art. 39 rozporządzenia 2017/625. Audyt przeprowadza się również na wniosek Głównego Lekarza Weterynarii.”,
d) w ust. 6 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) określi, które laboratoria są krajowymi laboratoriami referencyjnymi, o których mowa w art. 100 ust. 1 rozporządzenia 2017/625, a w przypadku gdy dla każdego z laboratoriów referencyjnych Unii Europejskiej zostanie określone więcej niż jedno krajowe laboratorium referencyjne – także sposób współpracy tych laboratoriów, mając na względzie wykonywane przez te laboratoria zadania, a także zapewnienie efektywnej współpracy tych laboratoriów oraz koordynację ich zadań i współpracy z innymi krajowymi laboratoriami referencyjnymi i laboratoriami referencyjnymi Unii Europejskiej;”;
2Cool w art. 25f:
a) użyte w:
– ust. 4 pkt 2 oraz ust. 6 i 7 wyrazy „wspólnotowe laboratorium referencyjne” zastępuje się wyrazami „laboratorium referencyjne Unii Europejskiej”,
– ust. 5 i 7 wyrazy „krajowe lub wspólnotowe laboratorium referencyjne” zastępuje się wyrazami „krajowe laboratorium referencyjne lub laboratorium referencyjne Unii Europejskiej”,
b) po ust. 7 dodaje się ust. 7a w brzmieniu:
„7a. Laboratorium wpisane do rejestru poddaje się kontroli właściwego dla danego kierunku badań krajowego laboratorium referencyjnego, w tym kontroli niezapowiedzianej, przeprowadzonej także na wniosek Głównego Lekarza Weterynarii, w zakresie prawidłowości wykonywania badań, obejmującej w szczególności kontrolę stosowanego sprzętu i odczynników oraz udziału w badaniach porównawczych.”,
c) w ust. 8 w pkt 2:
– lit. a i b otrzymują brzmienie:
„a) nie poddało się badaniom, o których mowa w ust. 6 lub 7, lub dwukrotnie w kolejnych badaniach biegłości nie uzyskało wyników zgodnych z kryteriami określonymi przez krajowe laboratorium referencyjne lub laboratorium referencyjne Unii Europejskiej, które przeprowadziło te badania, lub
b) nie przekazało powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na miejsce lokalizacji laboratorium oraz powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na miejsce pobrania próbki informacji, o których mowa w art. 51 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, lub”,
– dodaje się lit. c w brzmieniu:
„c) nie poddało się kontroli, o której mowa w ust. 7a, albo w wyniku takiej kontroli stwierdzono, że laboratorium nie spełnia warunków niezbędnych do przeprowadzenia badań.”;
29) w art. 25g:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Koszty udziału laboratorium w międzylaboratoryjnych badaniach porównawczych i badaniach biegłości oraz koszty audytów laboratorium, o których mowa w art. 39 rozporządzenia 2017/625 i kontroli przeprowadzanych przez krajowe laboratorium referencyjne właściwe dla danego kierunku badań laboratoryjnych ponosi podmiot prowadzący laboratorium.”,
b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Wpływy z tytułu organizowania międzylaboratoryjnych badań porównawczych, badań biegłości, audytów i kontroli przeprowadzanych przez krajowe laboratoria referencyjne stanowią dochód budżetu państwa.”;
30) uchyla się rozdział 3;
31) rozdział 4 otrzymuje brzmienie:
„Rozdział 4
Opłaty
Art. 30. 1. Inspekcja pobiera opłaty za przeprowadzanie kontroli urzędowych w przypadkach, o których mowa w art. 47 ust. 1 lit. a, b i d–f oraz art. 65 ust. 2 rozporządzenia 625/2017, dotyczących przesyłek:
1) bydła (Bos taurus, Bos indicus, Bison bison, Bison bonasus i Bubalus bubalis), świń, owiec, kóz, królików i dzików, wolno żyjących (dzikich) przeżuwaczy, koniowatych w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, drobiu w rozumieniu art. 4 pkt 9 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniającego i uchylającego niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt („Prawo o zdrowiu zwierząt”) (Dz. Urz. UE. L 84 z 31.03.2016, str. 1, z późn. zm. )), zwanego dalej „rozporządzeniem 2016/429”, a także zajęczaków i ptaków nie będących ptakami bezgrzebieniowymi, zaliczanych do zwierząt łownych lub zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych w rozumieniu ust. 1.5 lub 1.6 załącznika I do rozporządzenia nr 853/2004, w wysokości stanowiącej równowartość w złotych kwot przewidzianych w rozporządzeniu 2017/625 w załączniku IV w rozdziale I w części I w lit. a;
2) zwierząt innych niż określone w pkt 1, w wysokości stanowiącej równowartość w złotych kwot przewidzianych w rozporządzeniu 2017/625 w załączniku IV w rozdziale I w części I w lit. b;
3) mięsa, za wyjątkiem mięsa, o którym mowa w pkt 5, w wysokości stanowiącej równowartość w złotych kwot przewidzianych w rozporządzeniu 2017/625 w załączniku IV w rozdziale I w części II;
4) produktów rybołówstwa w rozumieniu ust. 8.1 załącznika I do rozporządzenia nr 853/2004, w wysokości stanowiącej równowartość w złotych kwot przewidzianych w rozporządzeniu 2017/625 w załączniku IV w rozdziale I w części III;
5) produktów mięsnych w rozumieniu ust. 7.1 załącznika I do rozporządzenia nr 853/2004, mięsa pozyskanego z drobiu w rozumieniu ust. 1.3 załącznika I do rozporządzenia nr 853/2004, mięsa króliczego, mięsa pozyskanego ze zwierząt łownych w rozumieniu ust. 1.5 załącznika I do rozporządzenia nr 853/2004 i mięsa pozyskanego ze zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych w rozumieniu ust. 1.6 załącznika I do rozporządzenia nr 853/2004, w wysokości stanowiącej równowartość w złotych kwot przewidzianych w rozporządzeniu 2017/625 w załączniku IV w rozdziale I w części IV;
6) innych produktów pochodzenia zwierzęcego, niż określone w pkt 3–5, w wysokości stanowiącej równowartość w złotych kwot przewidzianych w rozporządzeniu 2017/625 w załączniku IV w rozdziale I w części V;
7) produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i pasz, w wysokości stanowiącej równowartość w złotych kwot przewidzianych w rozporządzeniu 2017/625 w załączniku IV w rozdziale I w części VI;
Cool zwierząt i produktów z państw trzecich w tranzycie, w rozumieniu art. 3 pkt 44 rozporządzenia 2017/625, lub przeładunku w wysokości stanowiącej równowartość w złotych kwot przewidzianych w rozporządzeniu 2017/625 w załączniku IV w rozdziale I w części VII.
2. Przeliczenia równowartości euro na złote dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym pobierana jest opłata.
Art. 31. 1. Inspekcja pobiera opłaty w wysokości ustalonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 33 pkt 1, z tym że w przypadkach, w których mają zastosowanie powiększenia albo obniżki opłat przewidziane w ust. 4 i art. 32 ust. 1–3, po zastosowaniu takich powiększeń albo obniżek, za:
1) kontrolę zwierząt i produktów przeznaczonych do wywozu, handlu lub przemieszczania w celach niehandlowych albo umieszczenia na rynku krajowym, jeżeli przepisy odrębne wymagają zaopatrzenia ich w dokument wystawiony przez urzędowego lekarza weterynarii;
2) przeprowadzanie kontroli urzędowych i wykonywanie innych czynności urzędowych w przypadkach, o których mowa w art. 47 ust. 1 lit. a, b i d–f oraz art. 65 ust. 2 rozporządzenia 625/2017, dotyczących przesyłek innych niż określone w art. 30 ust. 1, oraz w przypadku zwierząt, o których mowa w art. 48 lit. b rozporządzenia 625/2017;
3) nadzór nad przeprowadzeniem uboju zwierząt gospodarskich kopytnych, drobiu, zajęczaków i zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych, o których mowa w ust. 1.2–1.4 i 1.6 załącznika I do rozporządzenia nr 853/2004 – w przypadku, gdy uśmiercenie zwierząt lub badanie poubojowe odbywa się w rzeźni;
4) oględziny tusz zwierząt łownych, o których mowa w ust. 1.5 załącznika I do rozporządzenia nr 853/2004, wraz z ewentualnym badaniem narządów wewnętrznych i badaniem na obecność włośni;
5) badanie mięsa zwierząt łownych, o których mowa w ust. 1.5 załącznika I do rozporządzenia nr 853/2004, z wyłączeniem badania mięsa pozyskanego na użytek własny;
6) nadzór nad:
a) rozbiorem mięsa,
b) produkcją mięsa mielonego, surowych wyrobów mięsnych, mięsa oddzielonego mechanicznie oraz produktów mięsnych,
c) porcjowaniem, pakowaniem i przepakowywaniem mięsa, mięsa mielonego, surowych wyrobów mięsnych, mięsa oddzielonego mechanicznie oraz produktów mięsnych,
d) punktami odbioru mleka oraz przetwórstwem mleka,
e) przetwórstwem, pakowaniem i przepakowywaniem jaj konsumpcyjnych oraz przetwórstwem, pakowaniem lub przepakowywaniem produktów jajecznych,
f) pozyskiwaniem, obróbką lub przechowywaniem materiału biologicznego, jaj wylęgowych drobiu lub jaj i gamet przeznaczonych do celów hodowlanych,
g) pozyskiwaniem, składowaniem lub przetwarzaniem produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub produktów pochodnych,
h) obrotem, pośrednictwem w tym obrocie i przewozem zwierząt, miejscami gromadzenia, skupu lub sprzedaży zwierząt, punktami kontroli, targowiskami, a także wystawami, pokazami lub konkursami zwierząt,
i) wyładowywaniem albo pierwszą sprzedażą produktów rybołówstwa ze statków rybackich,
j) obróbką, przetwórstwem ryb, skorupiaków, mięczaków, żab lub ich produktów oraz wyładowywaniem ze statku przetwórni produktów rybołówstwa,
k) przechowywaniem mięsa, mięsa mielonego, surowych wyrobów mięsnych, mięsa oddzielonego mechanicznie, produktów mięsnych, produktów mlecznych, jaj konsumpcyjnych, produktów jajecznych, ryb, skorupiaków, mięczaków, żab oraz produktów pochodzących z ryb, skorupiaków, mięczaków i żab,
l) działalnością związaną ze sprzedażą bezpośrednią,
m) wytwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu i transportem pasz i pasz leczniczych przeznaczonych do obrotu oraz warunkami ich przechowywania lub sprzedaży,
n) prowadzeniem działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej,
o) porcjowaniem, pakowaniem i przepakowywaniem miodu,
p) produkcją żywności znajdującej się w rolniczym handlu detalicznym,
q) obrotem hurtowym produktami leczniczymi weterynaryjnymi prowadzonym w hurtowniach farmaceutycznych produktów leczniczych weterynaryjnych,
r) obrotem detalicznym produktami leczniczymi weterynaryjnymi prowadzonym w zakładach leczniczych dla zwierząt i ilością stosowanych w tych zakładach produktów leczniczych weterynaryjnych,
s) obrotem detalicznym produktami leczniczymi weterynaryjnymi wydawanymi bez przepisu lekarza sprawowanym u przedsiębiorców prowadzących działalność w tym zakresie po zgłoszeniu wojewódzkiemu lekarzowi weterynarii,
t) produkcją wysoko rafinowanego siarczanu chondroityny, kwasu hialuronowego, innych produktów z hydrolizowanych cząstek, chitozanu, glukozaminy, podpuszczki, karuku i aminokwasów,
u) produkcją żelatyny i kolagenu;
7) kontrolę statków rybackich, w tym statków chłodni, statków zamrażalni i statków przetwórni;
Cool złożenie wniosku:
a) o wydanie decyzji, o której mowa w art. 25a ust. 3,
b) o wydanie zatwierdzenia, o którym mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 638),
c) o którym mowa w art. 19 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1753),
d) o zatwierdzenie zakładu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego,
e) o nadanie zakładowi uprawnienia, o którym mowa w art. 21a ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego,
f) o którym mowa w art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o paszach (Dz. U. z 2021 r. poz. 278),
g) o wydanie pozwolenia weterynaryjnego na przywóz przesyłki zwierząt lub produktów, jeżeli przepisy odrębne przewidują obowiązek uzyskania takiego pozwolenia,
h) o wydanie świadectwa zatwierdzenia środka transportu przeznaczonego do długotrwałego transportu zwierząt;
9) wydanie decyzji, o której mowa w art. 35 ust. 1 lit. a–c rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 998/2003 (Dz. Urz. UE L 178 z 28.06.2013, str. 1);
10) kontrolę urzędową, o której mowa w art. 79 ust. 2 lit. b rozporządzenia 2017/625;
11) kontrolę urzędową, o której mowa w art. 79 ust. 2 lit. c rozporządzenia 2017/625;
12) kontrolę oczyszczania lub odkażania środków transportu używanych do przewozu zwierząt gospodarskich, powracających na terytorium Unii Europejskiej z państw trzecich, nakazanego w przepisach wydanych na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt;
13) kontrolę środków transportu, o których mowa w art. 44 ust. 4 lit. a rozporządzenia 2017/625;
14) badania próbek:
a) pobranych w trakcie postępowania związanego z wykryciem substancji niedozwolonych,
b) pobranych w czasie sprawowania nadzoru, jeżeli wyniki tych badań wykażą naruszenie przepisów lub są niezbędne do wydania świadectwa zdrowia albo wynikają ze szczególnych wymagań państwa, dla którego jest przeznaczony produkt,
c) w związku z wykonywaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i pkt 6 lit. i,
d) pobranych w trakcie kontroli urzędowej, o której mowa w art. 79 ust. 2 lit. c rozporządzenia 2017/625.
2. Opłaty, o których mowa w ust. 1 pkt 3–5, obejmują także nadzór nad warunkami przechowywania tusz i mięsa.
3. Opłaty, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 3–5 oraz 6 lit. a–k i m, obejmują także wystawianie wymaganych dokumentów.
4. Opłaty, o których mowa w ust. 1 pkt 7, związane z kontrolą statków rybackich, w tym statków chłodni, statków zamrażalni i statków przetwórni, za granicą powiększa się o koszty przemieszczenia się na ten statek i powrotu z tego statku.
5. Opłaty, o których mowa w ust. 1 pkt 3, ponosi podmiot prowadzący rzeźnię, w której odbyło się uśmiercenie zwierząt albo badanie poubojowe.
6. Opłat, o których mowa w ust. 1 nie pobiera się, jeżeli ich wysokość nie przekracza 40 zł.
Art. 32. 1. Opłaty za czynności, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 3–5, wykonywane w rzeźni, oraz opłaty ponoszone przez podmiot prowadzący rzeźnię zgodnie z art. 31 ust. 5, jeżeli w tej rzeźni w poprzednim roku kalendarzowym poddano ubojowi nie więcej niż:
1) 1 000 jednostek przeliczeniowych zwierząt gospodarskich kopytnych lub kopytnych zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych,
2) 150 000 sztuk drobiu,
3) 100 sztuk ptaków bezgrzebieniowych
– pobiera się w wysokości obniżonej o 90%.
2. Opłaty za nadzór, o którym mowa w art. 31 ust. 1 pkt 6 lit. a–c, wykonywany w zakładzie, w którym prowadzona jest wyłącznie działalność w zakresie produkcji mięsa bez kości, mięsa z kością, mięsa mielonego lub surowych wyrobów mięsnych, jeżeli w tym zakładzie w poprzednim roku kalendarzowym średnio w tygodniu wyprodukowano nie więcej niż pięć ton mięsa bez kości lub równoważną ilość mięsa z kością lub nie więcej niż siedem i pół tony łącznie mięsa mielonego i surowych wyrobów mięsnych, pobiera się w wysokości obniżonej o 90%.
3. Opłaty za wykonywany w zakładzie, w którym prowadzona jest produkcja wyłącznie gwarantowanych tradycyjnych specjalności wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 22 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych (Dz. Urz. UE L 343 z 14.12.2012, str. 1, z późn. zm. )) lub produkty tradycyjne wpisane na listę, o której mowa w art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 224), nadzór, o którym mowa w art. 31 ust. 1 pkt 6 lit. a–e i j, pobiera się w wysokości obniżonej o 90%.
4. Jednostka przeliczeniowa, o której mowa w ust. 1 pkt 1, oznacza:
1) sztukę bydła powyżej 3. miesiąca życia albo konia – stanowiącą 1 jednostkę przeliczeniową;
2) sztukę bydła do 3. miesiąca życia albo kopytnego zwierzęcia dzikiego utrzymywanego w warunkach fermowych – stanowiącą 0,5 jednostki przeliczeniowej;
3) świnię:
a) powyżej 100 kilogramów żywej wagi – stanowiącą 0,20 jednostki przeliczeniowej,
b) od 15 do 100 kilogramów żywej wagi – stanowiącą 0,15 jednostki przeliczeniowej,
c) poniżej 15 kilogramów żywej wagi – stanowiącą 0,05 jednostki przeliczeniowej;
4) owcę albo kozę powyżej 15 kilogramów żywej wagi – stanowiącą 0,10 jednostki przeliczeniowej;
5) owcę albo kozę do 15 kilogramów żywej wagi – stanowiącą 0,05 jednostki przeliczeniowej.
Art. 33. 1. Opłaty, o których mowa w art. 30 ust. 1 i art. 31 ust. 1, są uiszczane na podstawie rachunku wystawionego przez organ Inspekcji, którego czynności są przedmiotem opłaty:
1) gotówką w miejscu i czasie wykonania tych czynności, z wyjątkiem opłat określonych w art. 31 ust. 1 pkt 3 i 6 lit. a, albo
2) w terminie 14 dni od otrzymania rachunku, przelewem na rachunek bankowy inspektoratu kierowanego przez ten organ Inspekcji.
2. W przypadku opłat, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 3 i 6 lit. a, powiatowy lekarz weterynarii wystawia rachunek obejmujący czynności wykonane w danym miesiącu kalendarzowym.
Art. 34.1. Minister właściwy do spraw rolnictwa w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia szczegółowy sposób ustalania i wysokość opłat, o których mowa w art. 31 ust. 1, mając na względzie zapewnienie, aby kwota pobieranej opłaty odpowiadała średnim kosztom ponoszonym przez Inspekcję na wykonanie czynności, za które dana opłata jest pobierana, a w przypadku opłat określonych w art. 31 ust. 1 pkt 6 lit. l, n i p – aby kwota pobieranej opłaty odpowiadała 10% wymienionych średnich kosztów.
2. Wydając rozporządzenie, o którym mowa w ust. 1, minister właściwy do spraw rolnictwa:
1) jako koszty ponoszone przez Inspekcję uwzględnia koszty określone w art. 81 rozporządzenia 2017/625, a w odniesieniu do czynności innych niż kontrole urzędowe określone w art. 81 rozporządzenia 2017/625 – koszty wykonywania takich czynności odpowiadające kategoriom kosztów określonym w art. 81 rozporządzenia 2017/625;
2) może zróżnicować wysokość opłat w ramach poszczególnych rodzajów czynności określonych w art. 31 ust. 1.
Art. 35. Główny Lekarz Weterynarii udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej, w terminie do 30. czerwca, za poprzedni rok, informacje, o których mowa w art. 85 ust. 2 rozporządzenia 2017/625, dotyczące organów, o których mowa w art. 5 ust. 1.
Art. 35a. Wojewódzkie inspektoraty weterynarii mogą pozyskiwać środki finansowe z tytułu sprzedaży usług zleconych, w szczególności w zakresie:
1) badań laboratoryjnych i innych czynności dotyczących oceny jakości zdrowotnej i bezpieczeństwa zdrowotnego;
2) prowadzenia szkoleń i egzaminów.
Art. 35b. Opłaty, o których mowa w art. 30 ust. 1 i art. 31 ust. 1, oraz świadczenia pieniężne z tytułu sprzedaży usług zleconych, o których mowa w art. 35a, stanowią dochód budżetu państwa.
Art. 35c. Do należności pieniężnych z tytułu opłat, o których mowa w art. 30 ust. 1 i art. 31 ust. 1, oraz sprzedaży usług zleconych, o których mowa w art. 35a, stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.”;
32) w art. 36 w ust. 1 w pkt 2 wyrazy „weterynaryjnej kontroli granicznej” zastępuje się wyrazami „kontroli urzędowych oraz innych czynności urzędowych wykonywanych w punkcie kontroli granicznej”;
33) art. 37 otrzymuje brzmienie:
„Art. 37. 1. Kto:
1) udaremnia lub utrudnia działalność organów Inspekcji lub osób, o których mowa w art. 5 ust. 2,
2) będąc obowiązanym do złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 16 ust. 2c lub 5a, nie składa takiego oświadczenia
– podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
2. Kto:
1) będąc obowiązanym do wykonania nakazu określonego w art. 18 ust. 1, nie wykonuje tego nakazu,
2) będąc podmiotem odpowiedzialnym za przesyłkę zwierząt albo towarów, z wyłączeniem produktów pochodzenia zwierzęcego, produktów złożonych i produktów uzyskanych z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, o których mowa w art. 7 rozporządzenia 2019/2122, oraz małych przesyłek tych produktów, o których mowa w art. 10 rozporządzenia 2019/2122:
a) nie informuje o zamiarze przywozu lub tranzytu zwierząt albo produktów przez punkt kontroli granicznej, zgodnie z wymaganiami, o których mowa w art. 56 ust. 4 rozporządzenia 2017/625,
b) nie udostępnia dokumentów i nie składa wyjaśnień związanych z przeprowadzaniem kontroli urzędowej lub wykonywaniem innych czynności urzędowych w punkcie kontroli granicznej zgodnie z art. 49 ust. 1 rozporządzenia 2017/625, lub w uznanych składach, zgodnie z przepisami sekcji 2 rozdziału IV rozporządzenia 2019/2124,
c) nie wprowadza przesyłki zwierząt albo towarów do zadeklarowanego miejsca przeznaczenia wskazanego w dokumentach, o których mowa w art. 50 rozporządzenia 2017/625
– podlega karze grzywny.
3. Orzekanie w sprawach o czyny określone w ust. 1 i 2 następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
34) po art. 37 dodaje się art. 37a w brzmieniu
„Art. 37a. Kto, przywożąc lub dokonując tranzytu przesyłki zwierząt albo towarów nie przedstawi takiej przesyłki do kontroli urzędowej lub w celu wykonania innych czynności urzędowych w punkcie kontroli granicznej, zgodnie z art. 47 ust. 5 rozporządzenia 2017/625, lub w uznanych składach, zgodnie z art. 27 ust. 1 rozporządzenia 2019/2124, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.”.
Art. 2. W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 1421) wprowadza się następujące zmiany:
1) w odnośniku nr 1 w pkt 2:
a) uchyla się lit. c,
b) w lit. g kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się lit. h oraz i w brzmieniu:
„h) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 998/2003 (Dz. Urz. UE L 178 z 28.06.2013, str. 1),
i) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, zmieniającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001, (WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr 652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE) nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE, oraz uchylającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG, 96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (Dz. Urz. UE L 95 z 07.02.2017, str. 1, z późn. zm.).”;
2) użyte w art. 1 pkt 3 lit. c, art. 42 ust. 1 pkt 4 i ust. 6 pkt 1a, art. 44 ust. 1 pkt 8, 9, 12 i ust. 1a pkt 3 i 5, art. 45 ust. 1 pkt 7, art. 46 ust. 3 pkt 7, art. 52 ust. 2, art. 52c ust. 1 pkt 1 oraz art. 85 ust. 1 pkt 5, w różnej liczbie i różnym przypadku, wyrazy „środki żywienia zwierząt” zastępuje się użytym w odpowiedniej liczbie i odpowiednim przypadku wyrazem „pasze”;
3) w art. 1 pkt 3 w lit. d kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się lit. e w brzmieniu:
„e) wprowadzania do obrotu i używania preparatów weterynaryjnych adaptacyjnych stosowanych w medycynie weterynaryjnej,”;
4) w art. 2:
a) po pkt 8 dodaje się pkt 8a i 8b w brzmieniu:
„8a) kontrola – kontrolę urzędową w rozumieniu art. 2 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, zmieniającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001, (WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr 652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE) nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE, oraz uchylającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG, 96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (Dz. Urz. UE L 95 z 07.02.2017, str. 1, z późn. zm.3)), zwanego dalej „rozporządzeniem 2017/625”;
8b) inne czynności urzędowe – inne czynności urzędowe w rozumieniu art. 2 ust. 1 rozporządzenia 2017/625;”,
b) po pkt 10 dodaje się pkt 10a w brzmieniu:
„10a) przesyłka – przesyłkę w rozumieniu art. 3 pkt 37 rozporządzenia 2017/625;”,
c) pkt 11 otrzymuje brzmienie:
„11) przywóz – wprowadzanie na terytorium Unii lub wprowadzenie do Unii w rozumieniu art. 3 pkt 40 rozporządzenia 2017/625;”,
d) po pkt 12 dodaje się pkt 12a w brzmieniu:
„12a) tranzyt – tranzyt w rozumieniu art. 3 pkt 44 rozporządzenia 2017/625;”,
e) pkt 16 otrzymuje brzmienie:
„16) państwo trzecie – terytorium nie wymienione w załączniku I do rozporządzenia 2017/625;”,
f) pkt 19 otrzymuje brzmienie:
„19) świadectwo zdrowia – świadectwo urzędowe w rozumieniu art. 3 pkt 27 rozporządzenia 2017/625 poświadczające stan zdrowia zwierzęcia lub zwierząt, stan zdrowotny stada, z którego zwierzęta pochodzą, albo jakość zdrowotną niejadalnego produktu pochodzenia zwierzęcego;”,
g) p
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Włodek Szczerbiak
Administrator


Dołączył: 02 Wrz 2005
Posty: 1396
Skąd: Ciechocinek

PostWysłany: 01 Cze 2021, 23:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cena za kontrolę apteki lecznicowej poz. 24/1;2ab 112,80 za pierwszą godzinę, później 14,80 za każdy kwadrans.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medicus Veterinarius Strona Główna -> Forum główne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Strona 7 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group