Forum Medicus Veterinarius Strona Główna Medicus Veterinarius

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

IZBY
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medicus Veterinarius Strona Główna -> Forum główne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Włodzimierz Sławecki

PostWysłany: 25 Paź 2017, 22:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Coś tu jest nie tak. Nie znam dokładnie, a właściwie nie znam, zakresu obowiązków Rzecznika Prasowego Krajowej Izby Lekarsko- Weterynaryjnej. Swoje jednak widzę. Strona internetowa Izby od jakiegoś czasu zaczęła wypełniać się informacjami dotyczącymi różnych aktywności. Najczęściej dowiedzieć się można, jakie były poczynania Pana Prezesa orz Pana Sekretarza - Dyrektora Biura, ale też: - kto do kogo wysłał pismo; gdzie, w jakiej audycji o nas mówili; w jakiej gazecie napisali; kto w ogóle zauważył, że istniejemy ( MY – jako instytucje samorządu zawodowego (izby); jako tych izb organy(rady itd…). Ten przekaz skierowany jest głównie na zewnątrz.
Dawno temu ktoś zauważył ( gdzieś o tym czytałem), że władze samorządu uroczo prezentują się na kolorowych zdjęciach, na wyjazdowych posiedzeniach, na narciarskich szlakach, a bywało też, że na jachtowych przejażdżkach. Prawda, ale MY - to również osobowe podmioty tego samorządu, czyli zwykli lekarze weterynarii. Ci, którym po wybraniu obecnych władz, do następnych wyborów pozostało już tylko płacenie składek. Nam też należy się jakiś przekaz bo paradoksem jest, żebyśmy dowiadywali się o zajmowanych przez Radę, najszczytniejszych nawet stanowiskach, z codziennej prasy lub audycji radiowych. Komunikuj się z nami Rado, bo istniejesz dzięki nam i dla nas, a nie dla fleszy i poklasku.

Ostatnio zmieniony przez Włodzimierz Sławecki dnia 26 Paź 2017, 04:14, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
gość
Gość

PostWysłany: 25 Paź 2017, 23:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Płacenie składek - i tak już zostanie, i tyle w temacie.
Powrót do góry
Włodzimierz Sławecki

PostWysłany: 26 Paź 2017, 04:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spać spokojnie nie mogłem, aż się obudziłem. Musiałem poprawić dystynkcje.
Sorry.
Powrót do góry
Włodzimierz Sławecki

PostWysłany: 28 Paź 2017, 07:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O! - Już jest trochę lepiej. Nawet widać „światełko w tunelu”. Nareszcie jest oficjalna informacja, że posiedzenie Rady jednak się odbyło. Na stronie krajówki można sobie poczytać- jest co.
Powrót do góry
Włodzimierz Sławecki

PostWysłany: 07 Lis 2017, 01:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nieco parafrazując:
A zadań tych jest ze czterdzieści, sam dobrze nie wiem, co się w nich mieści.

Treść uchwały Nr 6/2017/VII Krajowej Rady Lekarsko - Weterynaryjnej z dnia 18 października 2017r., w sprawie ustalenia planu pracy na okres kadencji, wydawać by się mogła bardzo lakoniczna, zawiera bowiem zaledwie dwa paragrafy. Nic jednak bardziej mylnego, ponieważ posiada ona załącznik, który to dopełnia jej treść. Jest on jasny i przejrzysty, z podziałem na trzy rubryki: Lp. ; Nazwa zadania ; Podmiot odpowiedzialny za przygotowanie realizacji zadania. W planie na lata 2017-2021 przewidzianych jest do realizacji dwanaście zadań. Są to uchwały, stanowisko i apele, które podjęte zostały przez XI Zjazd Lekarzy Weterynarii. Do przygotowania realizacji każdego z tych zadań zobowiązane zostały odpowiednie komisje. Można by rzec perfekcja, wszystko ujęte w ramki, zostało tylko strzepnąć kurz pióropuszem. Mnie jednak czegoś tu braknie. Wiem przecież, że dojdą do tego rozliczne sprawy bieżące, którymi będzie się zajmowała Rada i tych w planie pracy ujmować nie trzeba. W aktualnościach na stronie krajówki już widać ich intensywność. Może to efekt tej kreowanej medialności? (Jak dla mnie, prezentowane fotografie wychodzących pism, są jednak zbyt duże.) …….Ale do rzeczy! Otóż według mnie, w planie pracy brakuje inicjatywy własnej. Przecież Rada sama nie kreuje żadnych zadań. Zero! Te ze Zjazdu zostały jej narzucone. Wykonywanie uchwał Zjazdu jest bowiem ustawowym obowiązkiem Rady. /” ART. 39.1. Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna kieruje działalnością samorządu w okresie między Krajowymi Zjazdami Lekarzy Weterynarii, a w szczególności:
1) wykonuje uchwały Krajowego Zjazdu Lekarzy Weterynarii;”/

Zatem wykonanie zadań przedstawionych uchwałą Nr. 6/2017/VII, to niezbędne minimum pacy, jakie w czteroletniej kadencji musi wykonać Rada. A, brak własnych inicjatyw to jest forma wygodnictwa, czy naprawdę nie ma już nic więcej do roboty? Myślę, że w samej legislacji są koronne dwie ustawy, pracą nad którymi poważnie powinna się zająć Rada : ustawa z dnia 18 grudnia 2003. o zakładach leczniczych dla zwierząt, oraz ustawa z dnia 21 grudnia 1990r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych. ...Chyba, że wybrani przez nas działacze samorządowi po prostu nie chcą postępu. Jest im już tak dobrze, że nie chcą nic reformować, i jak zwykle wykręcają się „mało sprzyjającą sytuacją polityczną w kraju”. Nie tracę jednak nadziei bo zawsze może powstać jakiś aneks do uchwały. No, nie? Wink
Powrót do góry
Piotr Kałużny

PostWysłany: 09 Lis 2017, 15:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przy próbach zmiany w/w ustaw pojawiają się następujące problemy:
My sami nie potrafimy dojść do porozumienia jak te ustawy mają wyglądać. Część lekarzy chce profesjonalizmu, norm, kategoryzacji, standardów. Niestety równie duża grupa domaga się całkowitej swobody, a najlepiej aby obie te ustawy zawierały tylko jedno zdanie” Nikt nie ma prawa się do niczego lekarzowi wtrącać”.
Osiągnąć jakiś kompromis jest niezwykle trudno, gdyż zwolennicy obu opcji dość twardo stoją na swoich stanowiskach. Dyskusje często kończą się stwierdzeniem „ niech wolny rynek wszystko zweryfikuje”. Tak się też dziwnie składa, że zwolennicy całkowitej swobody, domagają się często ochrony rynku usług i zwalczania nieuczciwej konkurencji. Jak to zrobić jeśli brak jest precyzyjnych przepisów ?
Kiedyś z niemałym trudem udało się stworzyć projekt nowej ustawy o „zawodzie i izbach” i nawet skierować go do prac w komisjach sejmowych. Niestety po „ poselskiej obróbce” całkowicie przestał przypominać nasz projekt i Rada go wycofała. Ministerstwo bardzo lubi pomagać nam w pracach nad naszym prawem, wie co jest dla nas najlepsze, a my jakoś tego nie doceniamy.
Obecnie panuje opinia, aby nie robić nic, gdyż dobrze jest jak jest, a wszelkie próby zmian mogłyby się skończyć niekontrolowanym kataklizmem.
Powrót do góry
Włodzimierz Sławecki

PostWysłany: 10 Lis 2017, 12:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piotr Kałużny napisał:

Obecnie panuje opinia, aby nie robić nic, gdyż dobrze jest jak jest, a wszelkie próby zmian mogłyby się skończyć niekontrolowanym kataklizmem.

Przez lata pracy wielokrotnie spotykałem się z katastroficznymi wizjami dla naszego zawodu. Dowodzono, że przy każdej próbie jakiś zmian stracimy niemal wszystko: a to Sanepid odbierz nam kompetencje, a to farmacja, a to zootechnicy itd… Najczęściej na zebraniach z ust wojewódzkiego lekarza podało, budzące grozę zdanie: „ GODZINA ZERO SIĘ ZBLIŻA”. Truchleli ze strachu wszyscy, a wojewódzki osiągał co chciał. Miał panowanie i święty spokój. Jeśli cytowana wyżej opinia pochodzi z kręgów Rady, to być może chodzi o to samo. W takim razie proszę się nie dziwić częstym zapytaniom o możliwość zwrotu zapłaconych przez nas składek.
W kwestii tych dwóch ustaw nasz samorząd posiada prawo do inicjatywy legislacyjnej. Natomiast, chyba nie polega ona na tym, żeby z byle pomysłem biec od razu do Sejmu. Najpierw ustawę trzeba opracować, przedstawić do konsultacji, dopiero wypracować kompromis i wtedy może ona trafić do laski marszałkowskiej. Skoro „jedna z opcji” już ma gotowy, jednozdaniowy projekt, to niech druga strona, nie oglądając się na nikogo, opracuje swój projekt ustaw. Podobno dla chcącego nie ma nic trudnego, a jak dotąd nie spotkałem się z takowym. Projektu nowej ustawy „ o zawodzie i izbach”, który był nawet w komisjach sejmowych, moje oczy niestety nie widziały. Być może dlatego, że nie wiedziałem jeszcze wówczas, że internet istnieje. Stąd moja prywatna do Pana Doktora prośba o udostępnienie mi go. I, jeszcze na koniec ,( bo nie wynika to z treści wypowiedzi), której z opcji jest Pan zwolennikiem?
Powrót do góry
Włodzimierz Sławecki

PostWysłany: 16 Lis 2017, 23:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niewiele się dowiedziałem.Widocznie można i tak.
Powrót do góry
Piotr Kałużny

PostWysłany: 18 Lis 2017, 12:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety jestem zwolennikiem "opcji regulacyjnej".
Jeśli jednak wybierzemy "wolność" to wszystko pozostanie jak jest. Oczywiście możemy pójść dalej i starać się zlikwidować Izbę. Wydaje się to logiczną konsekwencją, ale nie sądzę by wyszło nam na dobre. Państwo będzie chciało sprawować nad nami jakiś nadzór i najprawdopodobniej odda nas pod kuratelę Inspekcji. Czy wykręcanie się od "regulacji" warte jest takiej "wolności" ?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Medicus Veterinarius Strona Główna -> Forum główne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
Strona 13 z 13

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach